Cпойлер
Це переважно проукраїнськи настроєні люди, різного віку (домінанта до 45 років), без глибоких соціальних зв‘язків у суспільстві (соціально не дуже активні, які звикли бути на других ролях, які б посади вони не займали). Їх характеризують доволі сумбурні погляди ( з однієї сторони вони вважають чи не найбільшим здобутком свободу слова, а з іншої вважають, що не можна критикувати владу). Я відразу хочу застерегти від примітивістичнтх суджень: по типу того, що вони дурні. Це точно не так, вони просто мають інші погляди.
Одне з найважливіших питань, яке ми задавали в ході опитування: «Хто з політиків найбільше зробив для України в останн 30 років». Так от, в першому і другому виборі, 66% прихильників Президента, говорить, що найбільше для держави зробив саме Зеленський. Ні один інший політик не має такого відданого виборця. Просто, щоб ми зрозуміли - це любов з усіма її поюсами та мінусами.
А тепер давайте спробуємо зрозуміти, чому виникла ця любов. Ці люди, ще раз повторюся, завжди були переважно на других соціальних ролях і їх завжди повчав хтось «вищий» за них. І тут, завдяки серіалу і діяльності кварталу, з‘явився хтось, такий самий як і вони (як вони вважають), який дав цим людям вийти на перші ролі і «зробити» всіх тих, хто раніше був недосяжно високо.
І більше того, серіал з РНБО, навіть без результатів, дозволяє цим людям відчувати, що вони не тільки не зраджені - вони можуть і далі «робити їх за допомогою їхнього лідера».
Тут варто додати що в другому турі, якщо моделювати його, Зеленський виграє у всіх з результатом більше 65%.
Отже, якщо коротко підсумувати: у нас існує критична маса населення, яка далека від того, що прийнято називати пасіонарністю, але які вхопилися за Зеленського, як в такий собі фол останньої надії (він витягнув їх на перші ролі і дав їм можливість, свідомо чи несвідомо, гордитися самим собою).
Без розуміння цього ми не зможемо зрозуміти, що насправді твориться в Україні і, що, теоретично, чекає нас в середньостроковій перспективі.
А тепер про останній скандал, про офшори. Вони не чіпляють не тому, що люди не знають що це (в часи Порошенка люди точно так само не знали про це): офшорний скандал не спричинив відчуття несправедливості. «Ну заплатив Коломойський Зеленському і що?», - говорить пересічний українець. Щодо відсутності декларування в 2019 році, то ця тема теж не зачепила виборця бо всі навколо і так нічого не декларують. Закон про всезагальне декларування не став страшилкою для людей. А поки він не стане такою страшилкою, годі й сподіватися на негативні реакції суспільства на подібні речі. Опозиція за два роки не зробила нічого для того, щоб посіяти в суспільстві відчуття несправедливості і страху (за винятком «червоних ліній», які Зе відіграли).
Суспільний договір, який запропонувала нова команда Зеленського звучить так: «Вам не стане гірше жити, ви будете мати масу приводів для того, щоб відчути, як ми їх «робимо разом», а ви за це не звертатимете увагу на всілякі «дрібниці» по типу офшорів». І поки цей договір працює, особливо для виборців Зеленського. Як довго цей договір житиме? Відповідь напрошується ніби проста: поки не погіршиться рівень життя. Але я все ж вніс би певне уточнення: безпосередній виборець Зеленського має певну подушку фінансової безпеки (питання тарифів, до прикладу, його глобально не хвилює). Тому, очевидно, цей договір житиме доти, доки з однієї сторони, кардинально не погіршиться рівень життя, а з іншої, допоки цей виборець не відчує, що його обманює сам Зеленський (повертаємося до базових емоцій: страх та несправедливість).
Саме тому, поки Зеленському нічого боятися. Опозиція діє стереотипно, вважаючи, що ті речі, які колись повалили її, зараз повалять і Зеленського. Більше того, всі посили опозиції зараз направлені не стільки і не тільки проти Зеленського, скільки для мобілізації власного електорату.
І останнє. Судячи з останніх голосувань в парламенті, Банкова бере під крило ту частину партії Голос, яку прийнято називати «соросятами», які, разом з кількома ліберальними ЗМІ, судячи з усього, зараз стануть таким собі буфером між Зеленським і правим проукраїнським флангом. На черзі, створення чогось подібного на проросійському фланзі.