Автор Тема: Истоки истории
 

Offline vs

  • *****
  • Повідомлень: 2440
  • Karma: 2447
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #660 : Березень 05, 2023, 17:32:17 »
70 років


Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #661 : Березень 10, 2023, 09:42:37 »
Цитувати (виділене)
Чому Британія досі не визнала Голодомор 1932-1933 рр. геноцидом українського народу? 

Це гарне питання, бо з одного боку відомий журналіст з Уельсу Гарет Джонс одним з перших написав на початку 1930-х років про справжню суть СРСР, колективізації та чому Сталін морив голодом українців. А з іншого, нині Лондон ще не готовий визнати це геноцидом на політичному рівні. Знову ж таки причини різні: прецедент визнання голоду геноцидом для колишніх колоній, зокрема Індії (голод у Бенгалії під час Другої світової, за який індійці вимагають відшкодування в Британії), потреба в подальшому поясненні обставин української історії XX ст. для британських науковців, громадських діячів, політиків, впливи часів "холодної війни", коли був розвиток совєтології, де весь інтерес зосереджувався на Москві, а увага до республік (тієї ж України) був мінімальним.

Перші відчутні політичні маніфестації в Британії щодо Голодомору в Україні відбулися в 1980-х роках. Тоді активні діячі української діаспори намагалися донести важливість поширення страшної правди про те, як сталінський режим винищив українців, забираючи в них все продовольство. Останнє, до речі, йшло на Захід взамін на новітні технології, які були так потрібні для індустріалізації Радянського Союзу.

Вже за незалежної України Голодомор 1932-1933 років став частиною національної пам'яті з вшануванням пам'яті в четверту суботу листопада. Президент України Віктор Ющенко (2005-2010) був тим, за чиєї каденції почався процес визнання Голодомору геноцидом. Спочатку це було затверджено на рівні Верховної Ради України (2006 рік), а також почався процес адвокації, щоб це аналогічно визнали й іноземні держави та міжнародні організації. Під час свого візиту до Британії в 2009 році Ющенко спілкувався з тодішнім прем'єром-лейбористом Гордоном Брауном. Однак це було безуспішно.

Вперше дебати щодо визнання Британією Голодомору 1932-1933 геноцидом відбулися 2013 року. Востаннє це було цього тижня, 7 березня 2023 року. Як тоді, так і зараз ініціатором дебатів (https://hansard.parliament.uk/Commons/2023-03-07/debates/194940E5-4D1C-4C71-8346-782B30048046/UkrainianHolodomorAndTheWarInUkraine) була депутатка від Консервативної партії Паулін Летем. Виступаючи 7 березня, Летем підкреслила, що зв'язок між політикою Сталіна щодо України 1930-х та нинішньою агресією рф є більш, ніж очевидним. Летем нагадала про обговорення та спроби визнати Голодомор-геноцидом у червні 2013 та листопаді 2017 року, але в обох випадках цього не вдалося зробити.

Цікавий момент, що Летем заявила, що достеменно невідомо точну кількість жертв Голодомору (може бути 7 чи 10 мільйонів). Однак зараз вже є цифра у 3,9 мільйонів осіб, яка верифікована істориками та демографами України та США. А спроби підігнати цифру побільше є історичними маніпуліціями, які можуть мати політичні наслідки для іміджу України за кордоном. 

Зрештою, важливим зрушенням з мертвої точки є те, що тема Голодомору активніш дебатується британськими політиками. Хоча як було відзначено на сторінці Парламенту Британії (https://commonslibrary.parliament.uk/research-briefings/cdp-2023-0051/) про український Голодомор та війну в Україні, "Багаторічна позиція британських урядів, що змінювали один одного полягає в тому, що визнання геноциду є справою компетентних судів, на відміну від урядів чи несудових органів". Що ж, будемо виборювати правду і в судах.
https://t.me/anglosaxonsfromUtah/64

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #662 : Березень 12, 2023, 15:36:13 »
Цитувати (виділене)
Наталка Романченко
4 год  ·
14 квітня 1888 р. о 8-й годині 30 хвилин у лікарні Вілліє при Військово-медичній академії, на лікарняному ліжку помер 41-річний мандрівник у вишиванці Микола Миклуха-Маклай, вчений-антрополог, знавець тринадцяти мов, чиє ім`я носить 300 км узбережжя о. Нова Гвінея - Берег Миклухо-Маклая.
Народився нащадок козаків Микола Миклухо - Маклай 17 липня 1846 р в Малині на Житомирщині. За часів Хмельницького його пращур шотландський лицар Майкл МакЛей одружився з дочкою курінного отамана Охріма Макухи (Миклухи). Того Охріма, який разом із синами Омельком, Назаром і Хомою воював проти поляків; у якого Назар, панночку покохав і на бік ворога став. Вночі брати пробралися до фортеці, щоб викрасти Назара та покарати козацьким судом, але наткнулися на польську варту. Хома (молодший) наказав братові доставити зрадника батькові, а сам бився до загину. Охрім-таки покарав Назара. Цей епізод став основою повісті «Тарас Бульба», яку Микола Миклухо-Маклай завжди возив із собою.
Батько Миколи Миклухо-Маклая – випускник ніжинського ліцею, начальник петербурзької залізниці, був добре знайомий із творами Т.Шевченка. Він вислав 150 карбованців (половину річної зарплати) Шевченкові у вигнання, за що був звільнений з роботи і мав йти під суд, але 40-літній українець помер від туберкульозу, лишив удову та п’ятеро дітей. Мати - з польсько-німецької родини лікаря Беккера, її родичами були Гете і Міцкевич.
Хворобливий трирічний Миколка, вражений смертю татка, почав заїкатися. Втім, крихке здоров’я не завадило Миколі отримати освіту, вступити до вишу, але у 1864 р. за участь у виступах студентів був виключений із Петербурзького університету без права вступати до іншого вищого навчального закладу Росії. І ніколи б не одержав він дозволу на виїзд за кордон, якби не роман українця з фрейліною царя, на яку імператор поклав око. Довелося Миколі здобувати вищу освіту за кордоном: Гайдельберг, Лейпціг, Єн, був асистентом відомого природознавця Ернста Геккеля.
У 1866-67 рр. відвідав Канарські острови та Марокко, три весняні місяці 1869 р. провів на узбережжі Червоного моря. Перші спостереження вченого стосувалися зоології, потім - географії, антропології й етнографії. Від 1870 р. почалися одіссеї великого мандрівника: Нова Гвінея, острови Малонезії та Мікронезії, півострів Малакка, Австралія. 1880 р. українець у Сіднеї заснував австралійську біологічну наукову станцію. Він розробив проект створення на Новій Гвінеї незалежної держави - Папуаського Союзу.
Пізніше безуспішно домагався від царського уряду дозволу організувати на Новій Гвінеї «вільну російську колонію». Він від імені десятка тисяч людей звернувся до британського уряду. І сталося диво – Британія відмінила колонізацію Нової Гвінеї. Через десять років повернувся до Європи, читав лекції в Лондоні, Берліні, Парижі. Приїхав на батьківщину, досліджував фауну Чорного моря та південного узбережжя Криму.
Миклуха-Маклай мав власну думку й умів її відстоювати: виступав на захист рідної мови. Звертався до Бісмарка, російського царя і у листопаді 1882 р. Миклухо-Маклай зустрічався в Гатчині з Олександром III.
1883 р. він отримав дозвіл царя на одруження; повернувся до Сіднею, одружився з Маргарет-Еммою Робертсон - дочкою прем`єр-міністра Нового Південного Велсу.
Три роки прожив дослідник серед папуасів, вивчив їхній побут і діалекти. 1885 р. виступив на захист проти німецької анексії північно-східної Нової Гвінеї. Сорокарічним повернув із дружиною та двома синами додому. Поїхав до столиці, щоб приготувати до друку свої праці. Двічі він приїздив до Малина в маєток матері, де вивчав побут і традиції поліщуків, цікавився походженням древлян, їх історією. У цей час петербурзьку квартиру Миклухо-Маклая відвідував Яворницький і немало експонатів виканючив. У Дмитра Яворницького був талант циганити, сяде й заявляє: «Як цей панцир черепахи прикрасить наш музей! Не піду звідси – поки не дасте!». І таки сидів.
Сьогодні 12 онуків, правнуків, праправнуків Миколи Миклухо-Маклая живуть в Австралії та вважають себе українцями, очолюють Товариство українців Австралії. Старійшина цього роду - диктор австралійського державного телебачення Роберт Миклухо-Маклай, ще за радянських часів (1980 і 1988 рр.) був у Києві, він таємно вночі на таксі за долари промчав до Малина, щоб сфотографувати будинок, де народився його дід-українець.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0uHt25rvysjyvEStHqNX7VMZpzZ39zb15gUqiQtLAEv7e9MGUA14ZZnKNDBVAdUtjl&id=100010050489297

Offline invariant

  • *****
  • Повідомлень: 7802
  • Karma: 3638
  • Стать: Чоловіча
  • Київ <-> Вінниця
    • Шарага
Re: Истоки истории
« Reply #663 : Березень 12, 2023, 18:08:55 »
Років 40 з гаком тому читав таку легенду, що забивати кабана на весілля папуасів навчив саме Макуха-Маклай, а до того, мовляв, вони споживали виключно крокодилів - і рецепт наводився, щось типу барбекю, але підземного. Там ще згадка була, як Макуха став Миклухою... може, якось відкопаю ту статтю. Журнал "Наука і суспільство", якщо склероз не зраджує...
Russian warship, go fuck yourself!

Offline Фрипп

  • *****
  • Повідомлень: 3862
  • Karma: 2198
Re: Истоки истории
« Reply #664 : Березень 13, 2023, 20:38:17 »
Кінець кінця історії
 (https://telegra.ph/Kіnec-kіncya-іstorіi-03-11)

15 років тому відомий американський історик та аналітик державної політики й міжнародних відносин, Роберт Каган, чоловік Вікторії Нуланд, написав статтю про те, чому 21 століття буде схожим на 19.

Фактично всі його тези у статті ще у далеком 2008 році реалізувались та продовжують втілюватись у реальність такими країнами як Росія чи Китай.

Це століття стане століттям автократій та демократій, які проти них боротимуться. Те саме відбувалося 2 століття тому, коли Росія та Австрія підтримували автократії у Європі для придушення ліберальних повстань, а Британія Пальмерсона та США допомагали та вітали ліберальні революції на континенті.

Прочитати статтю можна за посиланням (https://telegra.ph/Kіnec-kіncya-іstorіi-03-11).

Окремо дякуємо Владиславу Притулі (https://t.me/hardcons), що приніс цю статтю в український інформпростір.

@OstanniyCapitalist

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #665 : Березень 15, 2023, 13:11:21 »
15.03.1917


Offline invariant

  • *****
  • Повідомлень: 7802
  • Karma: 3638
  • Стать: Чоловіча
  • Київ <-> Вінниця
    • Шарага
Re: Истоки истории
« Reply #666 : Березень 15, 2023, 18:49:03 »
Стругацькі свого часу вмістили аналогічний маніфест в 2 слова: "Пардон. Обосрался". :pardon:
"Отягощённые злом", якщо пам'ять не зрадила... (upd) не зрадила.
Це нормально взагалі-то, визнавати свої помилки. Та буває, що вже запізно.
Russian warship, go fuck yourself!

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #667 : Квітень 07, 2023, 13:43:48 »
Невідомі відомі імена, про які усі хочуть щось спитати, але соромляться: Галшка Гулевичівна.

Offline Solmir

  • *****
  • Повідомлень: 4679
  • Karma: 3540
  • Стать: Чоловіча
  • Киев
Re: Истоки истории
« Reply #668 : Квітень 07, 2023, 14:04:06 »
Невідомі відомі імена, про які усі хочуть щось спитати, але соромляться: Галшка Гулевичівна.
Я б назвав її повним ім'ям. За нормами того часу вона латиною була б Halżbieta du domo Gulevicz, prima voto Potij, secundo voto Lozka. Українською Єлизавета  Василівна Лозка з дому Гулевичів.

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #669 : Квітень 07, 2023, 14:17:41 »
Латиною урочисто-таємничіше. Але вулицю назвали, як у моєму дописі.
Може, щоб було зручніше вимовляти.  :scratch_one-s_head:

Offline Teagan

  • *****
  • Повідомлень: 4725
  • Karma: 2829
  • Стать: Жіноча
Re: Истоки истории
« Reply #670 : Квітень 07, 2023, 14:24:20 »
Невідомі відомі імена, про які усі хочуть щось спитати, але соромляться: Галшка Гулевичівна.
Феміністка  ::)

Цитувати (виділене)
Елизавета Васильевна Гулевич, известная как Галшка Гулевичевна — представительница старинного украинского шляхетского рода Гулевичей, меценатка, фундатор Киевского Братского Богоявленского монастыря и Киевской братской школы, от которой ведёт историю Киево-Могилянская академия. Завещала также деньги Луцкому братству. Википедия
Дата и место рождения: 1575 г.
Дата и место смерти: 1642 г., Луцк, Украина
Дети: Михаил Лозка, Екатерина Потей
Родители: Василий Гулевич-Затурецкий
Партнер: Криштоф Потей (1594 г.–), Стефан Лозка

Offline Garfield

  • *****
  • Повідомлень: 9136
  • Karma: 5437
  • Стать: Чоловіча
  • Nederland
Re: Истоки истории
« Reply #671 : Квітень 07, 2023, 14:42:02 »
Невідомі відомі імена, про які усі хочуть щось спитати, але соромляться: Галшка
Таке ж ім'я трохи раніше носила дружина князя Острозького, яка теж приймала участь в організації, відповідно, Острозької академії. Отакі співпадіння. :f1:
« Останнє редагування: Квітень 07, 2023, 15:05:48 від Garfield »
Homo homini felis est.

Offline Solmir

  • *****
  • Повідомлень: 4679
  • Karma: 3540
  • Стать: Чоловіча
  • Киев
Re: Истоки истории
« Reply #672 : Квітень 07, 2023, 17:06:08 »
Гулевичівною вона була до заміжжя. Прізвище молодої дівчини відрізнялося від прізвища батька суфіксом. Це було й у польскій мові та збереглося у литовський. Він ***ас, дружина ***ене, донька ***айте.

Offline Ash

  • *****
  • Повідомлень: 19317
  • Karma: 6660
  • Стать: Жіноча
Re: Истоки истории
« Reply #673 : Квітень 07, 2023, 18:25:04 »
Феміністка 
Не знайшла жодного підтвердження її профем  настроїв у  статті Вікіпедії.
Феміністкою у 17 сторіччі вона бути не могла, бо фемінізму тоді не існувало.
Видатна жінка, меценатка, але аж ніяк не профем. Школи та монастирі, що були засновані на її гроші аж ніяк не були пов'язані з освітою жінок.
Одесса-это Украина.
At the suit of pozemka: Covid 19 (01.20)
+CoviShield(03/20)+Vaxzevria/COVID-19 AstraZeneca(06/20)+ Comirnaty/Pfizer-BioNTech(01/21)

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #674 : Квітень 12, 2023, 19:40:04 »
Хух...Нарешті.  https://www.facebook.com/photo/?fbid=112356211827974&set=gm.1640632666399067&idorvanity=992742584521415
І тут московіти спиздили.

Цитувати (виділене)
Історія українського слова  ·
Vęťeslàvŭ Basŭkò  · 3 год  ·
Праслов'янська лексама *xȗjь… стільки загадковості навколо неї. Одні впевнені, що це слово українцям зовсім недавно «нав'язали росіяни», інші повторюють фейк, що виник за ще часів Російської імперії та поширився в період СРСР, через його цитування російським письменником Максімом Горькім, про ніби-то «азійське походження всіх матюків» (з монгольської, або тюркських чи фіно-угорських мов), не задумуючись, що це ще один з російських/радянських міфів.

В дійсності ж, всі ці слова є загальнослов'янськими та мають питоме праіндоєвропейське походження. В інших індоєвропейських мовах навіть присутні когнати… чого тільки варті санскритське यभति (yábhati, «вступати в статевий акт, злягатися») та давньогрецьке οἴφω (oíphō, «трахатися»). Невже в санскрит і давньогрецьку мови ці слова теж «нав'язали росіяни»? Чи не забагато честі? Початково у давніх слов'ян ці слова слугували банально для позначення частин тіла людини – чоловічих (*xȗjь) і жіночих статевих органів (*pīzdà) та процесу статевий акту (*jebàti). Але з приходом християнізації вся лексика, пов'язана з «тілесним низом» швидко перейшла до рангу табуйованої і забороненої.

Однією з перших фіксацій слова «хуй» в українській мові, можна вважати запис Тараса Шевченка у своєму альбомі від червня-липня 1846 року, цитата: «въ Перепьꙗти у ꙗми, копалы тамъ хуꙗмы» (в Переп'яті у ямі, копали там хуями). Джерело: Альбом Шевченка (1846–1850 рр.), Інститут літератури ім. Т. Шевченка НАН України, файл 1, № 108, аркуш 4, зворот (запис 21: http://litopys.org.ua/shevchenko/shev512.htm).

Що стосується давньоруської – мови часів Руси, то наявність лексеми «хоуи» досі доводилося лише непрямими свідченнями. Але все змінилося 22 червня 2022 року, після публікації статті в німецькому науковому журналі «Die Welt der Slaven» за авторством лінгвістів Вадима Б. Крисько та Ігора М. Ладиженського. Мовознавці дослідили одну з давньоруських Євангеліє (Тип. 21), написану в першій половині – середині 14 століття. В ній містяться 3 маргіналії (записи на полях) за авторством попа Сави, який жив в 1300-х роках. Одна з маргіналій добре прочитується, а ось дві інші були витерті та вишкрябані. Втрачені записи були відскановані вченими з високою роздільною здатністю та оброблені плаґіном DStretch (https://www.dstretch.com), спеціально розробленого для вивчення наскального живопису первісних людей. Це дозволило практично повністю візуалізувати обидва записи і прочитати втрачений текст, з чого стало очевидним, що причиною видалення записів є їх вкрай непристойний зміст. Відновлений запис на аркуші 1 має такий рядок: «… ꙁ голꙑмъ хуꙗмъ по оулици» (… з голим хуєм по вулиці). Форма «х[у]ꙗмъ», що цілком однозначно прочитується незважаючи на втрату нижнього елемента букви «у», відбиває діалектну рису автора – післянаголошене якання у флексії орудного відмінка однини. Інтерпретація даного написання як діалектної реалізації форми «хуѥмъ» не викликає сумнівів. Таким чином, це є найдавнішою фіксацією праслов'янської лексеми *xȗjь у найдавніший період писемної східнослов'янської історії. В інших рядках маргіналій присутні такі слова як «пизда» та «сикуль» (клітор, піхва), але то ймовірно тема для іншого допису.

• Крисько В. Б., Ладиженський І. М. «Піп-лихослів: Обсценні маргіналії у давньоруському Євангеліє» [A ribald cleric: Obscene marginalia in an Old East Slavic Gospel] // Die Welt der Slaven. — Вісбаден : Harrassowitz Verlag, 2022. — Том 67, випуск 2. — С. 287–295. — ISBN 978-3-447-18138-9. — DOI:10.13173/WS.67.2.286. : https://www.academia.edu/82518149

PS: Посилання допису зовсім не в тому, що через питомість цих слів – «тепер треба скрізь матюкатися на різні боки». Звісно ці слова треба знати коли і в яких обставинах використовувати. Просто не треба повторювати старих оман та міфів про «нав'язування» цих слів звідкілясь.

Згадана в дописі цитата Шевченка. Вмів Кобзар грати словами.


Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #675 : Квітень 18, 2023, 20:50:39 »
https://www.facebook.com/Luhansk.official/photos/a.564971090286207/1562726567177316



Цитувати (виділене)
Українки з янголятком. Юр'ївський завод (Алчевськ), Луганщина, ймовірно, між 1895 та 1901 (1903) рр

Знімок зроблений у відділені фотоательє відомого луганського фотографа Семена Уманського у селищі Юр'ївський завод, в чому ми можемо переконатися із паспарту. Засновником Юр'ївського заводу (нині Алчевський металургійний комбінат) є відомий український промисловець Олексій Алчевський.

На паспарту — «Юрьевскій заводь», металургійний завод Донецько-Юр'ївського металургійного товариства (ДЮМО), що був заснований 1895 року (перша доменна піч була задута вже у травні 1896 р), тоді ж виникло і робітниче селище при ньому. У 1900 році на заводі працювало 3200 робітників.

Після смерті (7 травня 1901) Олексія Алчевського, який з незрозумілих причин опинився під потягом на Царськосельському вокзалі в Петербурзі, куди їздив просити в царського уряду кредит, на пам'ять про засновника заводу ДЮМО, станція «Юр'ївка» за клопотанням промисловців була перейменована 1901 (за іншими даними 1903 року) в «Алчевське», а від станції отримало назву і заводське селище — теж Алчевське. У 1961–1991 роках місто Алчевське називалося Комунарськ, а завод, відповідно, Комунарським металургійним.


Offline RedCat

  • *****
  • Повідомлень: 7051
  • Karma: 12876
  • Стать: Жіноча
Re: Истоки истории
« Reply #676 : Травень 09, 2023, 15:45:11 »
Як ви всі вже знаєте, позавчорашній мій допис про виселення українців із західних областей України в 1947 році видалили з фейсбуку з попередженням. Ну ви ж розумієте, що таким самим чином він зник і у вас, у всіх, хто зробив собі перепост моєї статті. Тому перепостіть собі ще раз, а ще краще скопіюйте у Ворді або Нотатках (звісно, зберігаючи моє ім'я та прізвище). Сьогодні, зважаючи на ваші просьби, я його відновлюю в трохи іншому вигляді, бо ніде не зберегла. Але вас я дуже прошу, будь ласка, не обирати смайлик гніву і не обзивати ворогів "неправильними" словами, хоча я б їх тільки так і називала) Натисніть плюсик, якщо ви зі мною згідні) Чим більше плюсів. коментарів, тим більше людей прочитають правду.
У моєму новому романі "Біжи, Мартусю!" описано не тільки події Другої світової і сьогоднішньої війн, не тільки в’язницю нквд, а ще й голодомор, спровокований діями тоталітарного ст@лінського режиму. Він став наслідком ГЕНОЦИДУ, задуманого владою як спецоперація, а насправді це була спецоперація по винищенню українців як нації.
Отже спецоперація "Запад"(слово спецоперація щось мені дуже нагадує)
І ось тут я не можу не сказати про передумови. Саме перед цією акцією ГЕНОЦИДУ Україною прокотився голод 1946 року (про це читайте в моєму романі "Біжи, Мартусю!")
 10 лютого 1947 року в Західній Україні були вибори до Верховної Ради СРСР, які викликали бурхливий народний протест. А 31 грудня 1947 року планувалися вибори до місцевих рад, після яких у 1948-му мали відбутися вибори до Верховної Ради Української РСР.  Влада прекрасно розуміла, що люди не прийдуть і не проголосують. А це зіпсувало б картинку щасливої країни рад. Тому у владних кабінетах зародився сат@нинський план, як помститися тим, хто не хотів голосувати за радянську владу.
Урожай вже був зібраний, поскладаний на зберігання, всі готувалися до зими. Надворі був місяць жовтень. Та в 1947 році він видався дуже холодним. І саме на цей час високе керівництво країни рад для українського народу придумало незбагненно страшну кару, задумавши знищити якнайбільшу кількість людей. Хоча і до того часу машина репресій ні на мить не зупинялася.
Про таємну спецоперацію"Запад» секретарі райкомів і начальники підрозділів МГБ довідалися за 2-3 дні до початку, інші виконавці – тільки під час виконання. Здійснити цю акцію ГЕНОЦИДУ планували протягом одного дня – 21 жовтня 1947 року. Ви уявляєте, скільки виконавців були задіяні в цьому?
На більшості території західних областей України вже лежав сніг, було дуже холодно. Та незважаючи на це,  операція таки розпочалася. У більшості областей - о 6-й годині ранку.
Ця спецоперація охопила Волинську, тодішні Дрогобицьку та Станіславську, Львівську, Рівненську, Тернопільську й Чернівецьку області!!!!!!  До людей прийшли вночі, коли всі міцно спали і сном-духом не відали, що проти них затівається. У Львові до людських жител оперативники увірвалися о 2-ій годині ночі. З 2-ої до 4-ої години - до жителів Рави-Руської, Жовкви, Бузька, Городка та Яворова.
Але от у Станіславській (а це сьогоднішня Івано-Франківська обл) та Чернівецькій областях почалася хурделиця. Вітер дув у кожну щілину.  Сніг випав до 2-х метрів висотою. Але оперативників не зупинили складні погодні умови. Були застосовані танки та бронетехніка. Але не так легко розчистити 2-метрові завали снігу. У Чернівецькій області збирання людей для депортації довелося відтермінувати до 23 жовтня. І ніхто не думав про те, що в такий лютий холод вартувало пошкодувати хоча б дітей.
Але  в більшості випадків операцію вдалося здійснити до настання сутінків 21-го.  У Рівненській області людей взагалі звезли на відправні пункти за 3-4 години. Мені (чесно) навіть важко собі таке уявити.
Як же вони поспішали! А знаєте, чому так старалися? Бо вони ж за це великі надбавки до зарплат отримували.
Люди, у яких конфіскували все майно, відправлялися із 87 станцій майже одночасно. Плач і голосіння переповнювали морозяний простір.
22 жовтня 1947 року о 6 годині 38 хвилин відправився перший ешелон зі станції Ковель до станції Усяти Томської області. Він віз 1 293 людей, велика частина яких більше ніколи не побачить своєї домівки. Останній ешелон вирушив у східному напрямку 26 жовтня. Операцію «Запад» було завершено за шість клятих днів.
Шість днів!!! Шість днів!!! Шість днів!!!
 У «Довідці про кількість сімей активних учасників...» від 27 травня 1948 року йдеться про 26 332 сім’ї – 77 791 особу. З них 18 866 чоловіків,
35 685 жінок та
23 240 дітей до 15 років!!!
Ви просто вдумайтеся в цифру! Майже 80 000. Це ж не 80, не 800, не 8 000, а 80 000!!!
 Величезна кількість виселених літніх людей і дітей померло під час транспортування на північ срср від холоду і голоду. Зігрітися було ніде. Їхали довго.
Але знаєте, що мене тішить? Під час цієї довгої дороги в ст@лінське пекло  875  людей намагалися втекти з ешелонів,  515 з них схопили конвоїри. Отже 360 з них все-таки втекли!!!
Серед цих  ні в чому не винних людей була велика кількість вдів і сиріт, чоловіки і батьки яких загинули в роки боротьби з тоталітарним режимом. І тепер усіх родичів загиблих вояків УПА та членів ОУН звинувачували в приналежності до сім'ї, а отже й причетності. Мета – докорінно винищити всю родину, хоча б один із членів якої брав участь у збройному опорі  радянській владі.
Ця спецоперація під назвою «Запад» стала однією з наймасовіших депортацій українців, організованих комуністичним режимом. Її можна співставити за масштабом  із депортаціями кримських татар у 1944 році чи виселенням українців у рамках акції «Вісла».
Далі буде...
VeronikaMosevych
ЗавждиВашаВеронікаМосевич

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #677 : Травень 20, 2023, 08:30:04 »





Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #678 : Травень 23, 2023, 20:46:50 »
Цитувати (виділене)
Ми зібрали колекцію найдавніших карт (мап) українських земель та сусідніх територій. Це карти відомих європейських картографів, типографів, граверів, космографів, географів, істориків, мандрівників та краєзнавців. Вони є дорогоцінним матеріалом у вивченні минувшини, адже дають чималий шмат інформації, що може стати в пригоді дослідникам історико-культурної спадщини та допомогти розв'язати те чи інше питання. За допомогою старовинних карт можна провести паралелі і простежити як змінювалася історія. Часто це доволі складно пояснити. До прикладу, на одній з карт ще фігурують одні племена, а через 500-800 років їх слід минув - постають зовсім інші невідомого походження. Аналогічно змінюються й кордони, межі земель. Завдання професійного історика - розібратися що сталося, так-би мовити здійснити власну подорож у цю сиву і захоплюючу давнину та провести власне розслідування. Також стародавні карти дають нам незліченну кількість давніх топонімів, гідронімів, етнонімів. Так, карти Птолемея, Ортеліуса, Меркатора, Сансонів, Блау та інших подають різні назви держави Україна в різні часи: Скіфія (Scythia), Сарматія (Sarmatia), Амазонія (Amazonia), Русь (Russia), Подолія (Podolia), Волинь (Volhynia), Сіверія (Severia), Роксоланія (Roxolania) та інші. Усі карти публікуються в максимальній роздільній здатності і якості. Для того, аби відкрити мапу у повному масштабі - необхідно просто клацнути по ній - відкриється повнорозмірне зображення у новому вікні (або відкрити вручну у новій вкладці браузера).

https://spadok.org.ua/krayeznavstvo/starovynni-istorychni-mapy-naydavnishykh-zemel-ukrayiny

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #679 : Травень 24, 2023, 09:55:26 »
Ленін нарізав.


Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #680 : Травень 25, 2023, 16:25:40 »
Цитувати (виділене)
Ігор Полуектов
21 квітня 2022 р.  ·
Московія - це Окраїна.

Продовжую вас знайомити з уривками книги «Скарби шведських архівів», до написання якої доклався.
Книга досі не вийшла. З відомих причин. Але обов’язково має дійти до широкого читача (в т.ч. поза Україною), бо пояснює причини цієї війни.

Наприклад, ця мапа Московії цікава не лише тим, що в лівому нижньому куті, знаходимо сусідів московитів: Литву і Польщу. А біля Києва, Овруча, Житомира і Брацлава - бачимо і Україну (Ukranie).
І навіть не написом між Виборгом і Новгородом Великим – Ingrie (про незалежність якої все більше чутно сьогодні). Та навіть і не тим, що тут правильно вказано назву міста під Москвою, яке так і писалось раніше – «Володимир», а не «Владимир» (на честь Великого Київського князя Володимира Мономаха).

Найбільш цікавим на цій мапі є напис біля міста Тула, де проходила т.з. «Засечная черта», який вказує на розташування тієї самої Окраїни (Ocraina). Власне, по «Засечной черте» вона і проходила, ця окраїна.

Нижче напис «Мала Тартарія», який вказує на Кримські володіння і кочові народи на нашій землі.

Ні в українській, ні в польській мові немає такого слова, як «окраїна». У нас є «околиця». Натомість таке слово є в російській мові. І його правильне застосування бачимо на прикладі цієї мапи, яка є копією більш ранньої роботи Ніколя Сансона (1600-1667), де назви «Україна» і «Окраїна» співіснують без будь-яких непорозумінь та позначають зовсім різні землі.

Зрештою, як тоді так і сьогодні, землі України - це центр. Центр боротьби, осердя цивілізації, освіти, принципів, розвитку і позитивних змін.

Тоді як Московія в усі часи була провінцією і периферією цих процесів.
Власне, всі претензії московитів до України, Києва, українців - це бажання бути ближче до центру, до цивілізації. Бажання, яке в силу неможливості здійснення, сотні років викликає у московитів тваринну заздрість, ненависть і жагуче бажання знищувати, вбивати, руйнувати все те, що не вкладається в їх розуміння і частиною чого вони ніколи не зможуть бути.


Offline Фрипп

  • *****
  • Повідомлень: 3862
  • Karma: 2198
Re: Истоки истории
« Reply #681 : Травень 25, 2023, 16:59:40 »
Marina Trattner
  ·
ТРЕТІЙ НАКЛАД КНИГИ «СКАРБИ ШВЕДСЬКИХ АРХІВІВ». ПЕРЕДЗАМОВЛЕННЯ

Щиро дякуємо усім українським військовим за ефективний захист України і за те, що ми з вами маємо можливість відновлювати нашу справжню історію.
Особиста подяка кожному з вас за мужність, неймовірну підтримку нашого проєкту і за бажання придбати нашу книгу.
Сьогодні ми розпочинаємо передзамовлення книг у третьому накладі. Ми спростили процес замовлення. Оплата здійснюватиметься на той самий рахунок фонду, як і раніше, але дані для доставки книг тепер збиратимуть представники нашої друкарні через форму, яка надається нижче.

Ви можете придбати книги для себе або подарувати їх школам, університетам, бібліотекам, музеям, госпіталям, або нашим неймовірним волонтерам, медикам, військовим та іншим чудовим людям, які цінують історію України.
Безкоштовну електронну версію книги ви можете завантажити за цим посиланням:
https://chtyvo.org.ua/authors/Trattner_Maryna/Skarby_shvedskykh_arkhiviv_Dokumenty_z_istorii_Ukrainy/

ВАРТІСТЬ КНИГИ
350 грн.
Оплата оформлюється як оплата рахунку з введенням усіх даних. 350 грн потрібно переказати на цей рахунок фонду:
UA363052990000026000006801875
В АТ КБ «Приват Банк»
Код ЄДРПОУ 41909307
ГО «Центр соціальних рішень»
Призначення платежу: книга «Скарби шведських архівів».
Після оплати замовлення ви можете надіслати нам дані для доставки.
ДОСТАВКА
Доставка в цьому накладі здійснюється через «Нову пошту» в межах України і оплачується, коли ви отримуєте книгу.
Ваші дані для доставки книги потрібно вписати тут:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJiPNF42nu7NcA3Sm5BvpmqaS7kCUbUhh0BhKVs8hHqSavWQ/viewform
РЕЗЕРВИ
Якщо ви вписали себе раніше як резерв, але ще не оплатили книгу, перекажіть, будь ласка, оплату на рахунок фонду і впишіть свої дані отримувача для «Нової пошти» в оформленні замовлення:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJiPNF42nu7NcA3Sm5BvpmqaS7kCUbUhh0BhKVs8hHqSavWQ/viewform
***
Cпойлер
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Якщо у вас будуть питання щодо замовлень і друку книги, зветайтеся, будь ласка, до представників нашої друкарні:
yakisttipukraine@gmail.com

ТЕРМІНИ ДРУКУ
Платне передзамовлення триватиме до того моменту, коли ми зберемо замовлення на мінімум 1000 примірників. Це може тривати пару тижнів. Після цього наклад почнуть друкувати.

ПРОЦЕС ДРУКУ
Зазвичай нам потрібно 28 робочих днів, щоб надрукувати один наклад, якщо не буде форс-мажорних обставин через війну.
Максимальна кількість примірників в одному накладі: 25 000 шт.

ЯК ПОДАРУВАТИ КНИГУ ІНШИМ
Ви можете замовити у нас книги для бібліотек, шкіл, ліцеїв, гімназій, музеїв, госпіталів, інших установ, військових, лікарів, волонтерів та інших прекрасних людей. Якщо ви купуєте книгу і передаєте її самі – не потрібно питати у нас про дозвіл на це. Книга – це ваша власність і ви можете дарувати її тим, хто зрадіє такому подарунку.
Якщо ви хотіли б подарувати книгу бібліотеці – не існує стандартної процедури. Ви можете просто принести книгу і подарувати її бібліотекарям. Деякі бібліотеки видають документ про те, що прийняли книгу до своїх фондів і надаватимуть її читачам, – деякі не видають. Вирішуйте самі, як вам зручніше зробити.
Ви можете також подарувати книгу бібліотекам, школам, ліцеям, гімназіям, музеям, госпіталям та іншим установам, а також військовим, лікарям або іншим людям через нас. Для цього, будь ласка, вкажіть або конкретну назву організації та дані отримувача, або напишіть «подарунок на ваш вибір», і ми надішлемо книгу до тих організацій або людей, яких визначимо для цього самі. Тобто так, як ми робили це у попередніх двох накладах.

НЕКОМЕРЦІЙНИЙ ПРОЄКТ
Ця книга – наш подарунок Україні. Ми не заробляємо на ній гроші. Ви оплачуєте собівартість друку і доставку. Ми не продаємо книги у магазинах. Якщо ви хотіли б допомогти нам розповсюдити книги, їх можна закупити як благодійний проєкт для ваших магазинів і продавати за ту ціну, за яку ви їх купили.
Дякуємо вам за збереження нашої історії!
З повагою,
творчий колектив книги «Скарби шведських архівів»

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #682 : Травень 27, 2023, 21:18:38 »
https://localhistory.org.ua/

Цікавий історичний сайт

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #683 : Травень 28, 2023, 08:35:04 »
Цитувати (виділене)
Бесславная история военно-морского флота России

https://garmatny.blogspot.com/2017/04/blog-post.html?spref=tw

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #684 : Червень 05, 2023, 10:37:57 »
Цитувати (виділене)
Ікона "Благодатне Небо", 1720-ті рр., що єдина вціліла після підриву московськими диверсантами Успенського Собору Києво-Печерської Лаври.
Богородиця тримає в руці синьо-жовтий прапор вільної України.


Offline Фрипп

  • *****
  • Повідомлень: 3862
  • Karma: 2198
Re: Истоки истории
« Reply #685 : Червень 07, 2023, 17:19:27 »
Юра Таран
March 11, 2020
  ·
Трагедія Великого Лугу

Вранці 4 жовтня 1954 року наш великий митець і кінорежисер Олександр Довженко побував у «новому Грушівському Куті», пізніше перейменованому на село Ленінське (зараз – перейменоване у Грушівку – ред.). Куди ще донедавна два окремі, мальовничі, Грушівку і Кут, подалі од Дніпровських плавнів переселили в одне, на високому пагорбі. Щоб села поступилися місцем дну майбутнього рукотворного моря.

«Як же колгоспники поставилися до ідеї моря і переселення? – запитує у Щоденнику Довженко і відповідає, – Проклинають усі, кого переселяють, всі, хто цей захід здійснює! – не витримав голова сільради і бабахнув правду. – Усі проклинають!»

«Цей страшний сон переходив у дійсність майже непомітно, – читаємо уже в кіноповісті Олександра Петровича «Поема про море». – Весь Дніпровський Низ, від Запоріжжя до Каховки, зразу став невпізнанним. Пішов під дніпровську воду Великий Запорожський Луг, потонули навіки старі хрести на дідівських кладовищах. Все, що батькам і дідам віками здавалося красивим від перших дитячих років – все щезло».

А В’ячеслав Сандул, голова Нікопольського відділення Фонду порятунку Дніпра, сьогодні навіть вважає, що створення Каховського водосховища було злочином, скоєним передусім для знищення національної свідомості, пам’яті та української історії, традицій і звичаїв нашого народу, побуту і способу його життя. Затоплено не просто більше 150 тис. гектарів по лівому березі Конських, а по правому – Базавлуцьких та Кам’янських плавнів і ті місця, де колись буяли Січі запорожців, а до останньої миті і майже півтисячі сіл Нижнього Дніпра. Затоплено весь Великий Луг – чарівний та благодатний світ, в якому віками формувався наш напрочуд чудовий етнос, та відтворювався неповторний генофонд української нації.

Гадаєте, міркуючи так, Сандул передає куті меду? Тоді пригадайте козацьку пісню «Ой, Січ – мати, ой, Січ – мати, а Великий Луг – батько». Стосовно цієї пісні Адріан Кащенко свого часу писав: «Козаки не випадково називали Великий Луг батьком, себто тим, хто давав їм життя. І справді: коли б не було Великого Лугу, то не існувало б і запорожців. Бо чи втрималася б у ХV¬-ХVII і навіть у ХVIII століттях на низу Дніпра невеличка християнська громада – серед численних татарських орд? А разом з тим Великий Луг був і місцем праці та заробітків запорожців».

Великий Луг, що розпочинався відразу після Дніпровських порогів і сягав Лиману Великої води на сучасній Херсонщині та по обидва боки простирався на десятки верст в ширину, називали дивом природи. Ще за чотири століття до Різдва Христового з захопленням описував цю величезну, вкриту лісами та порізану і омиту протоками Дніпра низину, грецький історик Геродот. Тут щось на зразок, писав він, земного раю. Осокори, дуби товсті та гільчасті, верби і лози, шелюги непролазні, терники і груші, а поміж ними – річки і річечки, озера, очерета, куга і осока, острови духмяного різнотрав’я.

І якщо на теперішніх лоцманських картах Каховського водосховища густо помічені лише затоплені лісові вирубки, це далеко не все, що пропало навіки. Пропали річки, озера та острови, котрі носили неповторно гарні, чудесні й загадково¬-химерні імена – Ревун, Лапинка, Підпільна, Похила, Шершава, Темна, Скарбна, Сисина, Лиса, Савка, Головате, Оріхове, Лопухове, Гредчине, Домаха, Бакланове, Хомине, Кривеньке, Прищепа, Піскувате, Лебедина, Скажена, Бистрик, Нажора, Перебій, Бугай, Тарас, Цимбал, Кругляк, Щуче, Чирва, Чабанка, Шарай, Яма Кота. Канули в Лету і козацькі назви окремих кутків плавнів – Сірківка, Паліївщина, Васюрине, Степовик, Наливач, Велика Пуща…
Це як ціла багата і щедра країна зникла з поверхні землі, була – і її не стало.

Аби знали ви, скільки городини плодили Дніпровські плавні! Помідори і огірки, капусту звідси возили горами. Старожили досі розповідають, що ще в довоєнні та перші повоєнні роки овочі родили тут як з води.

А той же Адріан Кащенко в оповіданні «Великий Луг» писав: «Водилися у водах Великого Лугу велетенські білуги, ліктів по 18¬-ть – три сажні – завдовжки, що ледве шестеро козаків здужували підняти одну на плечі; попід кручами, в чорториях ховалися гладкі, товстолобі соми, цілими табунами плавали осетри, севрюги та стерляді; величезні, ситі коропи та довгі і зубасті щуки виблискували проти сонця золотою та срібною лускою; косяками грали у воді: судаки, лящі, карасі, окуні, лини, вугри, тарань, вирезуб, камбала, язь і марена, а від дрібнішої риби ніколи не була спокійна пелена річки – так часто вона підкидалася з води на повітря. Неважко було досхочу ловити рибу не тільки сіткою та іншим причандаллям, а навіть захожій людині голими руками. Раків же малі й дорослі драли мішками».

Або ось що розповідав Дмитру Яворницькому 116-літній дід Розсолода зі згодом затопленого села Чернишівки: «А бджоли було тієї! А меду! Мед по пасіках, мед і по зимівниках, мед і по бурдюгах – так і стоїть, було, у липовниках: скільки хочеш, стільки й бери. Більше всього від диких бджіл. Дика бджола, було, скрізь сидить, за нею і проходу не було. А лісу того! Бузина, свидина, вербина, дуби, грушиння. Груш, було, як напада, так хоч бери граблі та горни валки. Так і лежать на сонці, поки не попечуться. Солодкі такі були, так патока з них і тече.

А звіру та птиці? Вовки, лисиці, барсуки, олені, дикі кози, зайці, чокалки, виндихи, куниці, ховрашки так одні за одними і біжать або так і плазують по траві. Вовків така була сила, що їх кийками били, а з їх шкір чоботи носили та кожухи шили. Були ще й вепрі, дикі свині, такі гладкі та здорові по плавнях шниряли. Були й дикі коні: вони цілими табунами ходили. А що уже тієї птиці було, так боже праведний! Качок, лебедів, дрохв, хохітви, гусей, диких голубів, лелек, журавлів, чайок, тетервиків, куріп’ят – так хо­хо­хо! Як підніметься птиця з землі – сонце застеля, а як сяде на дерево, то й гілля не видно, а як спуститься на землю, то й вона наче долівка, так і зачорніє».

І вже учениця з села Покровського колись записала спогади свого дідуся:
«В степу ж поближче до плавнів старалися сіяти жито та пшеницю. Засуха вдарить, чуємо, що десь все вигорає, а у нас ідуть дощі. Або й немає дощів, у людей землю поб’є на карти, на тріщини такі, що в них пролазили долоні, а у нас – розгорнеш пшеницю, а біля корінців волого. Чого воно так виходило, ніхто й не думав. Родить, і слава Богу»…

Отож не дивно, що в плавнях Великого Лугу запорізькі козаки не лише переховувалися та будували свої Січі. З Великого Лугу і його околиць вони мали і для себе харчі і прибутки з продажу лишків. Вивозили їх до Цісарщини, зграями прибували сюди і не вибували звідси крамарі з Польщі, Московщини, Німеччини та Туреччини. Причому, як писав А. Кащенко, «про запаси їжі для себе мусив дбати кожен курінь, і щоб козаки не збиралися гуртом до наймиліших їм урочищ, курінні отамани раз на рік тягли жеребки, кому де ловити рибу й полювати». І далі Кащенко свідчить, що «запорозьке товариство обережно та розумно користувалося багатствами Великого Лугу – не винищувало дрібної риби, не било молодої дичини». А в останні дні існування своєї Січі – у 1775 році – «із сльозами на очах та нудьгою в серці покидало Великий Луг»: «Прощай, батьку, Великий Луже, – сказали козаки. – Не звели ми тебе, зберегли, не зведе й ніхто, поки світ сонця».

На це сподівалися запорожці, та не по­їхньому вийшло.
Нищення Лугу почалося ще з кінця 1932 року, коли Дніпро перегородили Дніпрогесом. Саме невдовзі після цього місцями там і тут, у плавнях та на мілководді, вперше і почав «цвісти» Славутич.

Чому, з якої речі? А з тієї, що Дніпровські пороги з давніх давен правили за бездоганний і безвідмовний природний механізм очищення і збагачення киснем дніпрової води. У протоки, озера і річки плавнів фактично надходила чиста, як божа роса, джерельна вода. Вона була чистішою і безпечнішою, набагато озоннішою, ніж та очищена питна, яку зараз у нас продають на розлив. Це ніяке не перебільшення задля красного слівця чи враження – це факт, доведений екологами міста Нікополя. Правда, їм відмовили в реєстрації сенсаційних результатів досліджень. На тій підставі, що в Україні наразі не існує державних стандартів питної води. В Україні у дії зараз так званий пороговий принцип нормування її якості. Він передбачає «використання систем гранично допустимих концентрацій забруднювальних речовин у воді».

Отож як пороги сховалися під товщею води, у плавнях низу відразу почався змінюватися мікроклімат. Стали біднішати їх фауна і флора. Будівництво ж Каховського водосховища взагалі не порахувалося з плавнями. Тільки недавно В’ячеслав Сандул дізнався: відомий український гідробіолог-­академік, уродженець хутора Бобрівка Таращанського повіту Київської губернії, спочатку директор Інституту ботаніки, а потім – гідробіології АН України Олександр Топачевський з усіх сил намагався «відвернути загрозу перетворення Дніпра на каскад «морів».

Під тиском Олександра Вікторовича вносилися зовсім інші варіанти-­проекти створення Каховського водосховища. Вони передбачали повне або часткове збереження плавнів. За одним, скажімо, пропонувалася озерно-­протічна система водойми з постійним коливанням у ній рівня води. Тобто зі збереженням озер, протоків та річечок, котрі тут впадали у Дніпро. І лісових масивів також. Але для цього потрібно було будувати мережу насосно­-перекачуючих станцій, на експлуатацію яких знадобилося б майже стільки електроенергії, скільки її і мала виробляти майбутня Каховаська ГЕС. Ясно, що для тодішніх підкорювачів природи це була загроза здорового глузду: чи ж варта така потворна шкірка вичинки? І всі кінці сховали таки у воду…

В’ячеслав Сандул, уповноважений нікопольськими міськими депутатами, дошукувався, які ж інші варіанти Каховського моря все­таки існували? Звернувся з цим у київські кабінети влади. І отримав відповідь, яка його ошелешила:

«Дніпровський каскад з 6 штучних водосховищ, – повідомили В’ячеслава Андрійовича, – побудований з 1927 по 1978 рр. за розпорядженням керівництва колишнього СРСР як водний об’єкт особливо важливого воєнно­-стратегічного (?) значення, тому вся інформація по ньому глибоко засекречена і до цих пір не передана Україні відповідними спеціалізованими та військовими відомствами Росії».

Отож вволити, виходить, ваш інтерес не маємо можливості – ми б і самі хотіли це знати.
Тоді Сандул та його однодумці самотужки відшукали в архівах карту­-проект, датовану ще 1931 роком. Її уже тоді було підготовлено як схему до одного з проектів Каховського водосховища. Підписано так: «Державний інститут з проектування гідротехнічних споруд НКС СРСР». І можна тепер бачити, що за цим проектом мислили великими валами­дамбами відгородити від затоплення 50 тисяч гектар Конських плавнів, 36 тисяч – Базавлуцьких і 20 тисяч гектарів – Кам’янських.

– Але вибрали і втілили найгірший варіант, – підводить риску В’ячеслав Андрійович. – Такий, який усі колишні плавні перетворив на стояче й смердюче болото. Пам’ятаєте, Олесь Гончар писав, що пілоти літаків, пролітаючи над Каховським морем, затикають носи? А як нам, що живемо на його берегах?

http://www.litsa.com.ua/show/a/38931

Offline Minime

  • *****
  • Повідомлень: 6486
  • Karma: 4398
  • Стать: Чоловіча
  • Австралия: au2ua
Re: Истоки истории
« Reply #686 : Червень 09, 2023, 09:44:58 »
Сорри, что на английском - про крымскую войну середины 19-го века:

Русня неисправима.
В России можно купить, продать, выпороть, изнасиловать, женить ихних же собственных православных единокровных братьев.
Нет. Они, сука, спать не могут не защитив "миллионы христиан".
Крутят свою скулящую шарманку (как и сегодня)  про "за почему Британии можно, Франции можно, а нам - нельзя!" - "Милиция! Хулиганы русофобию затевают!"
Это ж надо быть такими козлами, чтобы сплотить против себя Англию, Францию, Австрию и Турцию!  :smilie5:

Цитувати (виділене)
Mikhail Pogodin, a professor of history at Moscow University, gave Nicholas a summary of Russia's policy towards the Slavs in the war. Nicholas's answer was filled with grievances against the West. Nicholas shared Pogodin's sense that Russia's role as the protector of Orthodox Christians in the Ottoman Empire was not understood and that Russia was unfairly treated by the West. Nicholas especially approved of the following passage:[32]

    France takes Algeria from Turkey, and almost every year England annexes another Indian principality: none of this disturbs the balance of power; but when Russia occupies Moldavia and Wallachia, albeit only temporarily, that disturbs the balance of power. France occupies Rome and stays there several years during peacetime: that is nothing; but Russia only thinks of occupying Constantinople, and the peace of Europe is threatened. The English declare war on the Chinese, who have, it seems, offended them: no one has the right to intervene; but Russia is obliged to ask Europe for permission if it quarrels with its neighbour. England threatens Greece to support the false claims of a miserable Jew and burns its fleet: that is a lawful action; but Russia demands a treaty to protect millions of Christians, and that is deemed to strengthen its position in the East at the expense of the balance of power. We can expect nothing from the West but blind hatred and malice.... (comment in the margin by Nicholas I: 'This is the whole point').
    — Mikhail Pogodin's memorandum to Nicholas I, 1853[33]
"Не забыть бы нам всё, не простить бы и не потерять". В. Высоцкий

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #687 : Червень 09, 2023, 11:21:06 »
Гугль залюбки тлумачить майже на усіх притомних мовах.

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #688 : Червень 24, 2023, 18:44:17 »
Цитувати (виділене)
О русской жестокости

Я неоднократно спрашивал активных участников гражданской войны: не чувствуют ли они некоторой неловкости, убивая друг друга?

Нет, не чувствуют.

"У него — ружье, у меня — ружье, значит — мы равные; ничего, побьем друг друга — земля освободится".

Однажды я получил на этот вопрос ответ крайне оригинальный, мне дал его солдат европейской войны, ныне он командует значительным отрядом Красной армии.

— Внутренняя война — это ничего! А вот междоусобная, против чужих, — трудное дело для души. Я вам, товарищ, прямо скажу: русского бить легче. Народу у нас много, хозяйство у нас плохое; ну, сожгут деревню, — чего она стоит! Она и сама сгорела бы в свой срок. И вообще, это наше внутреннее дело, вроде маневров, для науки, так сказать. А вот когда я в начале той войны попал в Пруссию — Боже, до чего жалко было мне тамошний народ, деревни ихние, города и вообще хозяйство! Какое величественное хозяйство разоряли мы по неизвестной причине. Тошнота!.. Когда меня ранили, так я почти рад был, — до того тяжело смотреть на безобразие жизни. Потом — попал я на Кавказ к Юденичу, там турки и другие черномазые личности. Беднейший народ, добряки, улыбаются, знаете, — неизвестно почему. Его бьют, а он улыбается. Тоже — жалко, ведь и у них, у каждого есть свое занятие, своя привязка к жизни…

Это говорил человек, по-своему гуманный, он хорошо относится к своим солдатам, они, видимо, уважают и даже любят его, и он любит свое военное дело. Я попробовал рассказать ему кое-что о России, о ее значении в мире, — он слушал меня задумчиво, покуривая папиросу, потом глаза у него стали скучные, вздохнув, он сказал:

— Да, конечно, держава была специальная, даже вовсе необыкновенная, ну а теперь, по-моему, окончательно впала в негодяйство!

Мне кажется, что война создала немало людей, подобных ему, и что начальники бесчисленных и бессмысленных банд — люди этой психологии.

— Максим Горький, о русской жестокости. 1922 год.

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35736
  • Karma: 23555
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #689 : Липень 03, 2023, 13:35:21 »
Цитувати (виділене)
Там, де було Каховське водосховище, простягався історичний Великий Луг. Саме його запорожці називали батьком, а Січ — матір’ю. Великий Луг став годувальником. Навіть у страшні часи радянських репресій та голодоморів він рятував і живив.
 
Великий Луг був густо помережаний островами, на яких росли рясні очерети, розлогі дуби й гіллясті верби, осокори й шовковиці, дикі груші й лози. Там водилися бобри, видри, куниці й дикі свині. У балках і байраках — лисиці, вовки, зайці, тхори. У степах — дикі коні й сайгаки. Пташине царство повнилося пеліканами, соколами, дрохвами, тетеревами, стрепетами, лебедями, ну і, звісно, качками та гусьми.
 
У Великому Лузі рідко бували спека й холод. Льодостав тривав лише 85 днів, тоді як у відповідних широтах Дону, Волги й Уралу — від 100 до 120 днів. Повінь, що йшла за льодоходом, щороку змінювала географію Великого Лугу. "Плавня мовою низовика, — це щось плинне, непостійне, мінливе, чому не можна вірити, — писав етнограф Павло Рябков. — У минулому році тут ще можна було ходити, цьогоріч тут уже або озеро, або річка, а то й трясовина".
 
Після повені лишалися плави — спресовані стебла очерету, паліччя і водорості. Влітку вони поростали папороттю й осокою, перетворюючись на плавучий острів. Молодий очерет міг його "припнути на якір", а щорічні нашарування мулу, пилу й нової рослинности — заземлити. Але потужна повінь не лишала від такого острова й сліду. Ось чому всі спроби покласти Великий Луг на карту були приречені на хибу.
 
У численних протоках і притоках Дніпра водилося понад 60 сортів риби. Особливо цінували білугу, осетра, севрюгу, стерлядь, коропа, ляща. Рибні лови були основою запорозького господарства. Рибальські коші на чолі з отаманами й кошовими існували ще в 1920-ті роки. Як це було — відтворюємо за спогадами, зібраними у дніпровських плавнях та сучасних селах.
https://localhistory.org.ua/texts/statti/ribalki-potomki-zaporozhtsiv/?fbclid=IwAR1lvwRadd6quVBEqOvXhHeNEXNcb_gdXuqDvU1J7OZqLzsNEsTgPM_xzM0

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.