Cпойлер
«Економічна політика Трампа викликала загальну огиду», - сказав Джеффрі Зонненфельд, професор Єльської школи менеджменту, який організував саміт для запрошених, на якому були присутні такі корпоративні боси, як Джеймі Даймон з JPMorgan Chase, мільярдер Майкл Делл і Альберт Бурла з Pfizer. «Вони також особливо налякані ситуацією в Канаді».
Проте, коли фондовий ринок входить у фазу корекції, а компанії поспішають запасатися товарами і налагоджувати ланцюжки поставок, багато хто не скаржиться відкрито. Це відхід від публічної позиції, яку керівники компаній часто займали під час першого терміну Трампа з різних питань - від імміграції до кліматичної політики.
Під час імпровізованого опитування на заході в Єльському університеті керівники компаній дали зрозуміти, що ситуація має значно погіршитися, перш ніж вони публічно розкритикують президента. На запитання, наскільки має знизитися фондовий ринок, щоб вони могли виступити колективно, 44% відповіли, що він має впасти на 20%. Ще 22% сказали, що акції повинні впасти на 30%, перш ніж вони займуть свою позицію.
Пізніше того ж дня, коли багато з тих самих керівників компаній взяли участь у сесії запитань і відповідей з президентом Трампом під час круглого столу з питань бізнесу, обмін думками був в основному доброзичливим, і керівники уникали ставити президенту гострі запитання, за словами людей, знайомих з цією подією.
Багато хто хоче нічого не говорити за жодних обставин: Відповідаючи на те саме запитання під час заходу в Єльському університеті, майже чверть керівників заявили, що не бачать своєї ролі в тому, щоб публічно виступати проти адміністрації. Відповідаючи на питання про національну безпеку, керівники компаній були більш відкритими до критики президента.
Серед інших керівників були Річард Діксон з Gap, Лінн Гуд з Duke Energy та Гленн Фогель з материнської компанії Priceline - Booking Holdings. Новий голова Федеральної торгової комісії Ендрю Фергюсон також зробив короткий виступ.
Днем раніше керівники International Business Machines, Qualcomm, HP та інших технологічних компаній зустрілися в кімнаті Рузвельта в Білому домі з президентом і його головними радниками, повідомляє журнал. Деякі з керівників висловили своє занепокоєння щодо тарифів Трампа, попередивши, що вони можуть зашкодити їхній галузі, за словами людини, яка була присутня на зустрічі.
Однією з причин приглушеної критики під час цього президентського терміну Трампа є те, що багато бізнес-лідерів вітають обіцянки Трампа просувати дерегуляцію і знизити податки - і сподіваються, що тарифні загрози здебільшого слугуватимуть короткочасною розмінною монетою, кажуть деякі керівники.
Деякі корпоративні боси кажуть, що вважають, що вони можуть мати більший вплив у переговорах за зачиненими дверима, а не публічно. Вони побоюються, що публічна критика зробить їх мішенню для критики з президентської трибуни і спонукатиме його не відступати від свого тарифного порядку денного, а заглибитися в нього.
«Мене вразило, наскільки люди налякані і наскільки вони не бажають висловлюватися. У минулому такого не було», - сказав Білл Джордж, колишній генеральний директор компанії Medtronic, що виробляє медичне обладнання, який підтримує зв'язок з керівниками різних галузей. «Вони не хочуть опинитися не по той бік президента і його виборців».
За словами колишніх чиновників адміністрації Трампа, одного критичного голосу також може бути недостатньо для того, щоб змінити ситуацію.
«Трамп слухає хор, а не лише одну людину», - сказав Райнс Прібус, який працював керівником апарату під час першого перебування Трампа в Білому домі. Цього тижня Прібус був найнятий на посаду старшого радника в Centerview Partners, щоб допомогти клієнтам інвестиційного банку орієнтуватися в новому політичному ландшафті.
Публічна мовчанка - це зворотний бік першого терміну Трампа, коли керівники компаній часто виступали в якості противаги імміграційній політиці президента або його підбурювальній риториці - часто на теми, які безпосередньо не стосувалися бізнес-питань.
Низка топ-менеджерів на чолі з тодішнім генеральним директором Merck Кеннетом Фрейзером вийшли зі складу консультативних рад Білого дому після неоднозначної реакції Трампа на протести на расовому ґрунті в Шарлоттсвіллі, штат Вірджинія, у 2017 році. Навіть Ілон Маск вийшов зі складу консультативної ради при президенті того ж року після рішення Трампа вийти з Паризької кліматичної угоди.
«Зараз вони наймають фірми, щоб долучитися до роботи в адміністрації Трампа, - сказав Прібус. «Традиційна корпоративна думка про те, що компанії можуть ігнорувати те, що відбувається у Вашингтоні, була зруйнована».
Кілька бізнес-лідерів говорили про вартість тарифів для їхніх галузей, але не вдавалися до прямої критики адміністрації. Керівник Alcoa заявив, що тарифи на сталь коштуватимуть тисячі робочих місць у США, а генеральний директор Target попередив, що запропоновані тарифи на Мексику швидко призведуть до зростання цін на продукти харчування. Минулого місяця на заході Економічного клубу Чикаго генеральний директор Walmart Даг Макміллон заявив, що деякі споживачі демонструють ознаки економічного стресу.
Економічні перспективи бізнес-лідерів погіршилися після того, як президент запровадив деякі тарифи на початку лютого, а інші відклав. В опитуванні понад 300 керівників, проведеному минулого місяця, 47% заявили, що вони оптимістично налаштовані щодо економіки США, що на 20 пунктів менше, ніж 67%, які висловлювали оптимізм у четвертому кварталі 2024 року, згідно з даними Асоціації міжнародних сертифікованих професійних бухгалтерів, яка проводить щоквартальне опитування.
Прес-секретар Білого дому не відразу відповів на прохання про коментар.
Джордж, колишній генеральний директор Medtronic, сказав, що кілька бізнес-лідерів, з якими він спілкувався протягом останніх тижнів, кажуть, що майже неможливо робити довгострокові інвестиції, прогнози і приймати рішення в умовах такої невизначеності у Вашингтоні. Багато хто турбується про те, що може статися з їхнім бізнесом, якщо Трамп і його чиновники атакують їх, тому деякі компанії розглядають можливість юридичного врегулювання або інших кроків, щоб завоювати його прихильність.
«Настрій повністю змінився, - сказав Джордж. «Те, що ви чуєте публічно, - це зовсім не те, що ви почуєте в приватному спілкуванні».