Автор Тема: Истоки истории
 

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 36983
  • Karma: 24450
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #810 : Березень 06, 2025, 15:49:51 »
Цитувати (виділене)
6 березня 1857 року Верховний суд США ухвалив «найгірше рішення в історії». Розглядалася справа «Дред Скотт проти Сендфорда». Дред Скотт (на зображенні), раб, який проживав із власником у вільних штатах, звернувся до суду, вимагаючи свободи, оскільки перебував на території, де рабство було заборонене. Верховний суд, очолюваний головним суддею Роджером Тейні вирішив, що афроамериканці, навіть звільнені, не є громадянами США та не можуть подавати позови до суду. Також суд постановив, що Конгрес не має права забороняти рабство на федеральних територіях. 
Рішення загострило протистояння між Північчю та Півднем. У північних штатах воно сприймалося як спроба узаконити рабство на всій території США, що посилило антиробовласницький рух та сприяло зростанню підтримки Авраама Лінкольна. На Півдні рішення навпаки віталося як перемога рабовласницької системи.
Водночас розпочалась економічна паніка, через невизначеність щодо того, чи стане Захід США рабовласницькою територією: банкрутували залізниці, банки тощо.
У 1861 році у США розгорілася Громадянська війна, яка у 1865 році остаточно перемогла рабство.

Offline В.И.Лемминг

  • Hero Member
  • ******
  • Повідомлень: 23795
  • Karma: 9581
  • Стать: Чоловіча
  • добрый, но гуманный
Re: Истоки истории
« Reply #811 : Березень 06, 2025, 16:11:02 »
Трампуша: Рабство? Час повернутися в старі добрі часи!
Тю, ля, а шо?

Offline Helenka

  • Hero Member
  • ******
  • Повідомлень: 1357
  • Karma: 3079
  • Эстония
Re: Истоки истории
« Reply #812 : Березень 11, 2025, 17:17:07 »
Цитувати (виділене)
После около десятилетнего бычьего цикла и огромного роста, экономика США начинает «перегреваться». Безработица на рекордно низких отметках в 3-4%, фондовый рынок на «хаях», P/E оценки растут как на дрожжах, растет объем спекулятивной торговли и количество retail инвесторов на рынке. Пользуясь низкими процентными ставками, бизнес активно и агрессивно расширяется, растет уровень левериджа, и задолженности, уровни debt-to-equity бьют рекорды. Все купаются в дешевых деньгах и кредитах, многие компании становятся «зомби» и подсаживаются на дешевое рефинансирование. В мире попутно идет «глобалистская оттепель», растет объем мировой торговли, страны договариваются снижать тарифы и ослаблять регулирование капитала.

На фоне этого в Белый Дом приходит приверженец «протекционизма» и «изоляционизма». Критикуя мировые институты и рассказывая про угрозы «разорения» местных американских бизнесов, он обещает начать вводить тарифы для «защиты» местного производителя. Американцы на это ведутся и избирают его в Белый Дом. Попутно сразу обе палаты Конгресса — едва ли не впервые в их истории — занимают представители партии победителя выборов. Получается такой себе триумвират, теперь ничто не остановит защиту американцев от нечестивых соседей и европейцев!

Новый президент начинает действовать безотлагательно и вводит тарифы. Первым он «защищает» фермеров, но очень быстро скатывается в спираль «око за око» тарифов и начинает торговые войны. Во-первых, другие американские отрасли тоже захотели «защиты», а во-вторых, сюрприз-сюрприз торговые партнеры США не стали это терпеть и начали вводить ответные тарифы.

Объем мировой торговли начинает стремительно сокращаться. Всего за год где-то на 20% сокращается торговля между США и Европой. Американская экономика начинает немного недоумевать от происходящего, появляются первые признаки рецессии. Однако из-за надува пузыря и перегрева денежной массы, ФРС еще в год выборов вынужден поднять процентную ставку и держит ее высокой весь первый год нового президента, несмотря на торговые войны и риски рецессии. Слишком высокий уровень задолженности и надутый пузырь из необеспеченных денег не дает ему пространства для маневра.

К концу этого самого первого года нового президента, фондовый рынок не выдерживает и обрушивается. Начинается процесс, который экономисты называют deleveraging. Американская экономика уверенно показывает отчетливые признаки рецессии. Экономисты бьют тревогу и требуют прекратить торговое безумие. Около тысячи ведущих экономистов подписывают открытые письмо с требованием убрать заградительные пошлины и освободить торговлю. Весь экономический мейнстрим понимает всю губительность ситуации, но их не слушают.

Вместо этого в Белом Доме объявляют: нас избрали защищать и мы защищаем. В середине второго года они принимают исторический акт и одномоментно вводят самые крупные пошлины и тарифы в истории современных экономик на практически все товары ввозимые в США. Да, не снижают, а еще выше поднимают то, что не работает.

Итог не заставил себе ждать. Объем торговли США с миром сокращается на 66%. Тысячи бизнесов накрывает разорение и банкротство. ФРС роняет ставку, но было уже поздно. Страну накрывает жесточайшая депрессия и рецессия, начинается полноценная экономическая разруха и деградация. На пике безработица достигала 25%, страна местами напоминала фильмы из зомби-апокалипсиса. Люди без света и отопления жгут в бочках деревянные палки и одежду чтобы согреться.

Это был 1928й год. Тогда республиканская партия победила сразу и в Сенате и в Палате Представителей, а президентом стал республиканец Гувер.

Offline Солоха

  • *****
  • Повідомлень: 10707
  • Karma: 6536
  • Стать: Жіноча
  • Я не крило, я дзьоб
Re: Истоки истории
« Reply #813 : Березень 14, 2025, 07:38:28 »
https://www.facebook.com/ashnar.lynx/posts/pfbid02RLQqTjKH1nu8mZL6jNepdpcx5Evxe3Ak4MKAMSthHpsYkZBqfHTaCpkJTKbE2gWpl
Вячеслав Ільченко
mg8gu5h0cgc0flg

На прохання друзів спробую розповісти, що таке Ямна культура, чому Wall Street Journal написала, що з неї походить половина людства, і яке відношення до цього має Україна.
Перш за все, коротко, про що йдеться в самому дослідженні. Воно стосувалось так званих палеогенетичних маркерів - тобто, стійких фрагментів ДНК, які передаються за спадком і дозволяють визначати ступінь споріднення людських спільнот. Не окремих людей, а саме спільнот - народів, племен, етнічних груп. На сьогодні маркери, характерні для мешканців так званої "Ямної" археологічної культури, наявні у представників всіх народів, які походять від стародавніх кельтів, персів, македонців та латинян. Тобто, практично вся греко-романська та перська гілки людства генетично походять із степів українського Причорномор'я (якщо точніше, із Херсонської області). А це приблизно 4 мільярди людей по всій планеті.
Але найцікавіше в тому дослідженні не власне палеогенетичні знахідки, а те, на базі якого саме археологічного сайту відбувались дослідження. Це - село Михайлівка, яке знаходиться в Бериславському районі Херсонської області. Дуже цікаве місце.
В ньому перетинались дуже різні археологічні культури.
Найнижча розкопана частина михайлівського сайту  - окремий культурний шар. Він старший за ямну культуру і деякий час існував паралельно із нею. Найбільш археологічно підтверджувана гіпотеза - що нижньомихайлівський археологічний шар належить до середньостогівської археологічної культури. Це середина V тис. до н. е. до середини IV тис. до н. е. А середньостогівці - це, так би мовити, "кореневе" доіндоєвропейське населення України - неолітичні мисливці-збирачі, до яких долучились неолітичні кавказці (звідкілясь із району Майкопа) та мешканці низової частини Волги. Саме середньостогівська культура вважається тією основою, на якій виникла потім ямна культура. Саме тому науковці і вважають, що саме Михайлівка стала ядром (окей, одним із ядер) формування праіндоєвропейського суперетноса.
Сусідами нижньомихайлівської культури були трипільці. Не родичами, а саме сусідами - тому що між ними археологічно зафіксовані культурні відмінності. Наприклад, трипільці будували повноцінні будинки, а ось нижньомихайлівці жили в напівземлянкових житлах. Але в той же час на нижньомихайлівців трипільська культура доволі сильно вплинула - особливо в плані гончарства.
Власне, за змінами в гончарстві і відрізняють різні етапи розвитку михайлівського культурно-етнічного хаба (саме так, він вважається як мінімум племінним центром). В середньому археологічному шарі було знайдено лійчастий посуд та кулясті амфори, які характерні для пізньоямної археологічної культури. Ось в цій точці і виникають "давні коневоди", про яких пише Wall Street Journal - тому що саме в цьому шарі було знайдено скипетри, прикрашені головами коней. Це свідчить про те, що саме на цьому етапі михайлівці мали доволі розвинене скотарство. Цей археологічний шар датується першою половиною III тис. до н. е.
І нарешті, в другій половині III тис. до н. е. на михайлівському сайті виникає... протомісто. Принаймні, йдеться про велике поселення, розміром приблизно в гектар, яке стопроцентно належить до ямної культури. Воно було оточено валами, а його мешканці жили в глинобитних будиночках на кам'яних фундаментах. Цілком можливо, що у цього протоміста були кам'яні стіни, але це неточно. Зате точно відомо, що це був великий торговельний центр, від якого шлях тягнувся аж кудись на Північний Кавказ. Було навіть своє ливарство, правда, не залізне, а мідяне - саме з міді мешканці протоміста виробляли знаряддя праці. Господарство у них було багатоукладне - там жили не лише мисливці та скотарі, а й землероби (натурально, знайдено залишки насіннєвого матеріалу та жнивні інструменти). Але найцікавіше те, що в поселенні були окремо виділені будинки під майстерні - саме тому поселення слід числити по розряду саме протоміст, бо в ньому уже існували професії.
Якщо ви думаєте, що на цьому історія михайлівського сайту закінчується, то це зовсім не так.
Особливо цікавими у михайлівському протомісті є поховання. Вони не зовсім курганні. Ранні михайлівські поховання стопроцентно належать до "курганної культури", а от пізні - ні. Михайлівці часів протоміста ховали своїх мертвих в спеціальних скринях із розписними стінками. Це унікальна ознака, характерна для так званої кемі-обинської культури Криму. А це дуже цікава культура, яка може бути частиною втраченої ланки між "містом людей кіммерійських" (на території Миколаївщини) та історичними кіммерійцями, із якими зустрічались грецькі мешканці Боспорського царства.
Так, між кемі-обинською культурою та кіммерійцями провалля майже в дві тисячі років, яке практично нічим не заповнюється. Однак кемі-обинська культура сама по собі розчиняється в повітрі - у неї немає чітко визначеного "спадкоємця", але потім її елементи спливають в низці археологічних культур раннього залізного століття в Криму та степовому Причорномор'ї - зокрема, шнурове оздоблення (а треба ще зауважити, що на основі шнурового оздоблення ще виокремлюється ціла археологічна культура шнурової кераміки). Знову ж таки, палеогенетично у кіммерійців є деякі маркери, характерні для ямної культури - тобто, зв'язок якийсь є, ми просто його іще не знайшли і не зрозуміли, якими манівцями йшла історія.
І це, уявіть собі, ми розібрали лише безпосередньо сайт, навколо якого будувалось дослідження.
Я ані слова не сказав про власне індоєвропейців, про їх поширення всією Европою (спойлер: найближчими до ямної культури з точки зору генетики є сучасні шотландці, валлійці та ірландці), ані про праіндоєвропейську мову, яка в теорії теж походить із зони ямної культури, оскільки пов'язана із знову ж таки поширенням шнурового оздоблення (спойлер: санскрит НЕ Є праіндоєвропейською мовою, він значно молодший за гіпотетичну праіндоєвропейську мову, та й взагалі належить до індо-іранської гілки, яка виокремилась десь на початку II тис. до н. е.).
Можливо, якось все це розберемо. Головне, що необхідно розуміти - цивілізації мезоліта та неоліта зовсім не нагадують картинки первісних стойбищ із шкільних підручників історії. Вони були набагато складнішими і комплекснішими, ніж ми думаємо. У них були міста, торговельні шляхи, дипломатичні відносини і цілком можливо, що літературна "гіборійська ера" - із усіма наворотами і спецефектами - всього лише контурний малюнок на фоні строкатого, яскравого і живого світу неолітичної Европи...

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 36983
  • Karma: 24450
  • Стать: Чоловіча
Re: Истоки истории
« Reply #814 : Березень 30, 2025, 10:10:35 »

Offline Teagan

  • *****
  • Повідомлень: 5294
  • Karma: 3136
  • Стать: Жіноча
Re: Истоки истории
« Reply #815 : Квітень 08, 2025, 22:18:16 »
Цитувати (виділене)
Глобалізація Бронзової Доби. Частина 1.

Шуецький канал April 08, 2025

Деякі люди вважають, що цивілізація розвивається поступово і великий відкат назад майже неможливий. Їм здається, що так як зараз - буде завжди, і платити за розвиток не треба. Що розвиток це просто така можливість, без усякого ризику, і треба лише політична воля, аби ту можливість втілити в реальність.

https://telegra.ph/Global%D1%96zac%D1%96ya-Bronzovoi-Dobi-CHastina-1-04-08

Offline Teagan

  • *****
  • Повідомлень: 5294
  • Karma: 3136
  • Стать: Жіноча
Re: Истоки истории
« Reply #816 : Квітень 16, 2025, 23:03:28 »
Цитувати (виділене)
Три подарунки генерала де Голля
Портніков
Не можу сказати, що колись зараховував себе до великих прихильників особистості генерала Шарля де Голля. Так, я перечитав безліч книжок і про самого генерала, і про Францію його часів, захоплювався його сміливістю під час Другої світової війни. Але мене завжди відштовхувала його недовіра до того, у що я вірю: євроатлантична солідарність, необхідність союзу Сполучених Штатів та Європи, провідна роль США як гаранта європейської та світової безпеки в протистоянні з авторитарними режимами. Але як і багато хто з тих, хто недооцінював генерала, я помилявся. Треба було краще усвідомлювати його здатність передбачати майбутнє.
Я не перший, хто не розумів де Голля. Зараз здається, що його завжди гідно оцінювали сучасники. Але навіть коли він розпочав боротьбу з нацистами після капітуляції Франції, багато французів вважали його не тільки романтиком, а й небезпечним підбурювачем. Франція була зачарована харизмою іншого військового – старого маршала Філіппа Петена, який нібито гарантував стабільність після неминучої поразки у війні.

 

Ба більше, навіть союзники Франції спершу вважали де Голля людиною, позбавленою реалізму. Вони визнали створений нацистами уряд у Віші як легітимний, підтримували з ним дипломатичні відносини і намагалися переконати себе, що це і є справжня Франція. Лише коли баланс сил почав зміщуватися на користь союзників, де Голль став потрібним – як символ нової Франції і як сила, здатна боротися з нацистами та їхніми французькими поплічниками.

 

Але навіть тоді його не вважали героєм беззаперечно. Польський публіцист Анджей Бобковський писав, що французи говорили про де Голля як про людину, яка врятувала честь Франції, тоді як Петен – саме її життя. Але попри все саме завдяки де Голлю Франція ввійшла до числа країн-переможців, отримала місце в Раді Безпеки ООН і стала ядерною державою.

 

Другий виклик для де Голля настав, коли він знову очолив Францію під час алжирської кризи. Тоді багато французів покладали на нього надії, що він поверне стабільність, збереже Алжир як частину республіки. Але де Голль ухвалив інше рішення: він тверезо оцінив ситуацію, почав переговори з прихильниками незалежності Алжиру і зрештою відмовився від цієї території.

 

Чи можна було утримати контроль над Алжиром? Сьогодні, спостерігаючи за російським досвідом, ми знаємо ціну таких спроб. Російський президент Борис Єльцин пішов шляхом, протилежним до шляху де Голля. Він зберіг контроль над Чечнею, але це лише заклало підвалини для перетворення самої Росії на справжнє чудовисько, агресивну державу, яка знаходить натхнення у кривавих війнах.

 

Якщо під час Другої світової війни де Голль врятував честь Франції, то під час алжирської кризи він урятував її душу і свободу.

 

Однак саме в цей період де Голль також продемонстрував свою недовіру до ідеї євроатлантизму. Він вивів Францію з військової організації НАТО, залишив її лише у політичному союзі, повернув Парижу повний контроль над збройними силами і домігся виведення американських військ з території країни.

 

Це викликало глибоке занепокоєння у тодішнього президента США Ліндона Джонсона і зіпсувало відносини між Францією й Америкою. До військової структури НАТО країна повернулася лише через 40 років, за президентства Ніколя Саркозі.

 

Тривалий час рішення де Голля здавалися анахронізмом. Але тільки не сьогодні.

 

Адже ніхто не залишив нам інструкцій, що робити, якщо США відмовляться від євроатлантичної солідарності. Якщо на чолі Сполучених Штатів опиниться президент, який презирливо ставиться до демократії, моралі та спільних цінностей із Європою – до всього того, що стало основою безпеки після Другої світової війни.

 

Раніше така ситуація здавалася неможливою. Бо не допускалася самою двопартійною системою Сполучених Штатів, яка виключала можливість появи впливових ультраправих політичних сил. Те, що у таку силу на наших очах перетворяться класичні республіканці, не вірив ніхто. Ніхто навіть і не думав про відхід Америки і важливість самостійного вибору для Європи.

 

А тепер саме «анахронічне» рішення генерала дає європейцям шанс пережити президентство Дональда Трампа – якщо це тимчасова аномалія. Або ж навчитися забезпечувати свою безпеку самостійно, якщо Америка остаточно віддалиться від Європи.

 

Завдяки де Голлю Франція може сама розпоряджатися своїми ядерними силами й обговорювати з європейськими партнерами спільну модель стримування. Поки що це лише декларації, але вони мають реальне підґрунтя – і створив його генерал.

 

Тепер, коли ми переживаємо один із найбільш відповідальних моментів в історії, дивуєшся: як можна було не розглядати різних варіантів розвитку цивілізації? Як можна було бути такими самовпевненими і вважати, що модель, яка склалася після Другої світової війни, – назавжди?

 

Адже минуле дуже часто стає майбутнім, і ми це добре знаємо. Чому ж не замислювалися над тим, що може настати час, коли Америки в Європі більше не буде? Що Сполучені Штати знову можуть перетворитися на далеку державу за океаном, як це було до Другої світової війни?

 

Майже ніхто цього не передбачав.

Окрім де Голля.

Але генерал, на відміну від своїх сучасників, не тільки передбачав – він діяв. Уперше він врятував честь Франції, вдруге – її свободу, втретє може врятувати її безпеку.

Будемо сподіватися, що цей його останній подарунок виявиться рятівним і для всієї Європи. Навіть для тих із нас, хто досі не оцінював його належним чином.
 
https://zbruc.eu/node/120932

Offline Milena

  • *****
  • Повідомлень: 8461
  • Karma: 3367
Re: Истоки истории
« Reply #817 : Квітень 17, 2025, 00:58:37 »
Портников -  :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up: :up:

Offline Solmir

  • *****
  • Повідомлень: 4806
  • Karma: 3698
  • Стать: Чоловіча
  • Киев
Re: Истоки истории
« Reply #818 : Квітень 19, 2025, 20:41:28 »

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.