Антон Швець
НБУ випустив розʼяснення, що до обміну старих чи потертих доларів.
Довідкова інфа, яка може бути корисною для багатьох. Зокрема для волонтерів, які змушені використовувати валюту під час закордонних закупівель.
Обмінка НЕ МОЖЕ вимагати від вас сплати комісії у 10% за спробу обміняти долари, які мають ознаки незначного зношення. Або за долари якогось окремого року випуску. Список того що відноситься до незначного зношення дам у пості нижче. Більш того, такої можливості у обмінок і не було, ніяких додаткових розʼяснень до цього моменту НБУ не випускав.
Якщо обмінка вимагає з вас комісію, ви можете зробити їм ататат, про що є відповідне публічне розʼяснення НБУ. І подати скаргу до НБУ, посилання на яку дам в каментах.
Цитати з незначними скороченнями.
Обмінкам ЗАБОРОНЕНО встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції. Тобто для долара - приймати повинні всі купюри з 1914 року включно.
ОБМІНКИ ЗОБОВʼЯЗАНІ приймати банкноти іноземної валюти які не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак незначного зношення.
Купюри з незначним зношенням це купюри, які мають наступні ознаки
· локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
· відбитки штампів/печаток, написи, уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2;
· плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
· надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний;
· отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук, діаметром не більше 1 мм кожний.
Тобто ніякої комісії, якщо ви здаєте бакс з невеличкими відмітками, написами ручкою, невеличкими плямами НЕ ПОВИННО БУТИ. Аналогічно за долари з потертістю посередині або замусолені цілком, якщо сталося тільки втрата жорсткості паперу.
Якщо обмінка вимагає для таких купюр ще чогось, НБУ буде вживати до неї заходи впливу.
Дякую НБУ за оперативну реакцію. Я вважаю, що на тих коливаннях курсу які є зараз, обмінки ітак норм наварюють.
Додадктово в каментах вкажу, що є ознакою значного знощення.
Лайк та репост.
упд. Для тих хто каже, що обмінкі просто відмовляються. Нагадаю що ліцензія, це не тільки право, а й обовʼязок. Особливо в сфері фінансів. Якщо комусь ліцензія з обовʼязками не потрібна - нехай здадуть. Варто писати та залишати скарги, бо саме скаргу будуть приводом для НБУ робити заходи впливу. В тому числі і забирати
ліцензії.
Ознаки значного зношення
розірвані (розрізані) на частини;
із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
мають явні друкарські недоліки;
[ Invalid Facebook URL ]posts/pfbid02RSPMsGH3W6hnzAFkQj9D4iktqwgK9nXwxNgxhf8T23Bmx2EFDwkSLDbpju48DxCxl/