Автор Тема: Мовне питання
 

Offline com

  • *****
  • Повідомлень: 1651
  • Karma: 69
  • Стать: Чоловіча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #930 : Вересень 22, 2019, 15:29:38 »
Олександр Краковецький, CEO в DevRain   
Навіщо розвивати українську мову в ІТ-секторі
Лонг-рід з корисними посиланнями.
https://dou.ua/lenta/columns/ukrainian-in-it/
Цитата
Переломним моментом стала одна зі щорічних конференцій Microsoft, де мене дуже вкурвило те, що на заході, де мінімум 80% спікерів з України, не було жодного україномовного. Тому... я став першим і єдиним. Відтоді регулярно практикую здобуття неофіційного статусу «Єдиний україномовний спікер на українській конференції». Відразу скажу, що, з одного боку, сумно, з іншого — завжди дістаю подвійну порцію подяк. Не зайвим буде сказати, що ситуація повільно, але змінюється.

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35620
  • Karma: 23499
  • Стать: Чоловіча
Re: Мовне питання
« Reply #931 : Жовтень 14, 2019, 21:56:22 »
Цитувати (виділене)
Анастасія Рудніцька, яка навчалася у Київському університеті ім. Грінченка, а зараз допомагає вивчати українську мову іноземцям, була вражена заявою одного із київських школярів, яку почула від нього під час уроку. Хлопець заявив, що українською розмовляють тільки у селі, а україномовні, на його думку – то нижчий сорт. Дівчина була вражена ще й тим, що так вважає більшість однокласників цього учня. Вона опублікувала на своїй сторінці у Facebook пост незгоди із таким сприйняттям рідної мови з боку багатьох українців. І з жалем зазначила, що сьогодні іноземці, які проживають в Україні, мають більше бажання вивчати українську, аніж місцеві… “УКРАЇНСЬКОЮ СПІЛКУЮТЬСЯ ТІЛЬКИ В СЕЛІ. Ось таке відкриття для мене зробив 11-річний школяр. За кілька років роботи з дітьми я чула і бачила багато: драматичні історії про кавалера від 8-річної пані, лизання колін (не моїх)) 3-річною леді з поясненням «це я котик». Однак це здивувало найбільше) Ми спокійно грали в асоціації, і тут на моє «українська мова» я чую: «СЕЛО». Ступор. Просто ступор. Я не знаю, як іще описати це відчуття. Відразу я навіть не зрозуміла, що він має на увазі, і само собою, перепитала, у чому ж зв’язок. І краще б не питала) «Проста на украінскам разгаварівают толька в сєлє». п.с. Із подальшої розмови і реакції він пояснив, що українська і україномовні у його розумінні – “найнижчий сорт”. Я не знаю чому, але після цих слів було таке враження, ніби образили мою дитину. Сильно образили. Дали ляпас. Судячи з наступної розмови я зрозуміла, що так думають багато дітей у його класі. І це лякає найбільше) Зараз прозвучить дуже пафосно, але за цими дітьми – майбутнє. А яке майбутнє у нації, яка соромиться своєї мови? Правильно – ніякого.

Джерело: https://shlyahta.com.ua/prosta-na-ukrainskam-razhavarivaiut-tolka-v-sielie-11-richnyi-shkoliar-vrazyv-svoieiu-zaiavoiu-vchytelku/?fbclid=IwAR0cztyuuVQ3Il1g84uNgKd_kR-S6X7FrGr-t6T9-t1LYPE_9ytwLKvsX6s
© shlyahta.com.ua
Так і є. І цей форум не останнє тому підтвердження.

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35620
  • Karma: 23499
  • Стать: Чоловіча
Re: Мовне питання
« Reply #932 : Жовтень 28, 2019, 22:19:28 »

Offline Lilьka

  • *****
  • Повідомлень: 8736
  • Karma: 2524
  • Стать: Жіноча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #933 : Жовтень 29, 2019, 15:25:52 »
Я вам навіть більше скажу - у м. Павлограді була одна українська школа - інтернат для "розумово неповноцінних" дітей  :smilie2:
А у Львові у радянські часи серед інтернаціональної інтелігенції вважалося престижним віддавати дітей у "російські" школи.

Offline com

  • *****
  • Повідомлень: 1651
  • Karma: 69
  • Стать: Чоловіча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #934 : Грудень 04, 2019, 18:14:44 »
В Україні дуже мало українських за духом та за мовою сайтів.
Тут короткий перелік, не всі включені.
https://dou.ua/forums/topic/18174/

Offline com

  • *****
  • Повідомлень: 1651
  • Karma: 69
  • Стать: Чоловіча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #935 : Грудень 10, 2019, 23:53:42 »
України немає у планах Кремля,
Як держави,
Як нації.
"Юго-Западний округ", російська земля,
В мріях жаби
Ввижаються.

Кулі зменшити можуть число ворогів.
Та не факт іще.
Можуть збільшити.
Не дарма ж першим слово було у богів.
Так напевніше.
Це надійніше.

На війні когось убити -
Це не ново.
З ворогів своїх робити
Може слово.

Перетворити Україну в русскій мір,
Кремлівський намагається вампір.
І цим убити.
Русифікація - це зброя в цій війні.
І мислевіруси не менше руйнівні.
Що тут робити?

А русскій мір іде через язик.
Не бачить цього, хто до нього звик.
І це й не дивно.
Адже язик - не те, що в роті м'яз
У головах людей він вже зав'яз.
І дуже сильно.

А через нього йде потоком рій ідей,
Переконань від русскомірних же людей.
Та ллється знову.
І вже мільйони в Україні ворогів,
Що ненавидять люто так її,
І нашу мову.

Для перемоги я рецепт скажу тобі,
Повторю лише думку цю не нову:

Стань українцем - вбий москаля в собі,
І переходь на українську мову.

http://forum.maidan.org.ua/T-інформаційна-війна-рецепт-перемоги

Offline com

  • *****
  • Повідомлень: 1651
  • Karma: 69
  • Стать: Чоловіча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #936 : Грудень 23, 2019, 18:44:55 »
Легкі віршики. Шкідливі поради. Переклад з російської.
https://platfor.ma/specials/bad-advices/

Offline Milena

  • *****
  • Повідомлень: 8283
  • Karma: 3325
Re: Мовне питання
« Reply #937 : Грудень 23, 2019, 21:32:25 »
Таким "віршикам" не місце в нашому мовному питанні! :smilie9:

Offline massii

  • ****
  • Повідомлень: 400
  • Karma: 593
Re: Мовне питання
« Reply #938 : Лютий 01, 2020, 15:18:34 »
fb Сергій П'ятаченко
30 січня ·
 
Школи у 1987 році


Offline Lilьka

  • *****
  • Повідомлень: 8736
  • Karma: 2524
  • Стать: Жіноча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #939 : Лютий 03, 2020, 16:52:17 »
*про собаку*
NB
Смішно чи не смішно, гнівно чи саркастично, чи навіть праведно-патріотично, та слово "собака" в українській мові чоловічого роду  :smilie2:

Offline Suddenly

  • *****
  • Повідомлень: 9141
  • Karma: 1861
  • Стать: Жіноча
Re: Мовне питання
« Reply #940 : Лютий 03, 2020, 17:01:01 »
Школи у 1987 році
А где Луцк?

Offline andronchik

  • *****
  • Повідомлень: 1399
  • Karma: 903
  • Стать: Чоловіча
  • Херсон
Re: Мовне питання
« Reply #941 : Лютий 03, 2020, 17:16:21 »
Ого!
На півдні, Херсон навіть тоді, був бандерівськім містом!
Більше ніж у Миколаєві, Одесі, Запоріжжі і Сімферополі разом узятих!  :grin:
Большинство людей  узнаёт, что они думают, по телевизору.

Online Garfield

  • *****
  • Повідомлень: 9127
  • Karma: 5435
  • Стать: Чоловіча
  • Nederland
Re: Мовне питання
« Reply #942 : Лютий 03, 2020, 18:45:50 »
Ого!
На півдні, Херсон навіть тоді, був бандерівськім містом!
Більше ніж у Миколаєві, Одесі, Запоріжжі і Сімферополі разом узятих!  :grin:
Судити лише по кількості шкіл нен дуже адійно - більш репрезентативно було б по клькості учнів... Дуже вже школи за розміром були часто різні, навіть в межах міста.
Homo homini felis est.

Offline Ксеня

  • Global Moderator
  • *****
  • Повідомлень: 16065
  • Karma: 15389
  • Стать: Жіноча
  • Одеса
Re: Мовне питання
« Reply #943 : Лютий 03, 2020, 19:25:23 »
Язык в любых преподавали. «Я не знаю украинского, потому что в русской школе учился» - все равно так себе отмазка.
Вон в Донецке ни одной украинской школы, а язык учили все.
Жизнь идет себе, как она и должна идти, то есть, хуже некуда. (с)

Online Garfield

  • *****
  • Повідомлень: 9127
  • Karma: 5435
  • Стать: Чоловіча
  • Nederland
Re: Мовне питання
« Reply #944 : Лютий 03, 2020, 19:35:27 »
Язык в любых преподавали. «Я не знаю украинского, потому что в русской школе учился» - все равно так себе отмазка.
Вон в Донецке ни одной украинской школы, а язык учили все.
Відмазка в радянські часи була точно - діти військових (офіцерів) не вчили (тобто могли вчити за бажанням, але були звільнені від).
Homo homini felis est.

Offline Kaa

  • *****
  • Повідомлень: 3024
  • Karma: 4554
  • Стать: Чоловіча
  • Жидомоскальский укр
Re: Мовне питання
« Reply #945 : Лютий 03, 2020, 19:38:25 »
Відмазка принаймні одна була точно - діти військових (офіцерів) не вчили (тобто могли вчити за бажанням, але були звільнені від).
За замовченням таки вчили, але могли бути звільнені від. Я в Києві в старших класах не вчив. Ані мову, ані літературу. Бо з 6-го по 8-й клас в Росії навчався.
Praise the Lord and pass the ammunition
And we'll all stay free

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35620
  • Karma: 23499
  • Стать: Чоловіча
Re: Мовне питання
« Reply #946 : Лютий 03, 2020, 19:42:18 »
Язык в любых преподавали. «Я не знаю украинского, потому что в русской школе учился» - все равно так себе отмазка.
Вон в Донецке ни одной украинской школы, а язык учили все.
Відмазка в радянські часи була точно - діти військових (офіцерів) не вчили (тобто могли вчити за бажанням, але були звільнені від).
Так. Я не вчив саме з цього приводу.

Offline vs

  • *****
  • Повідомлень: 2439
  • Karma: 2447
  • Стать: Чоловіча
Re: Мовне питання
« Reply #947 : Лютий 03, 2020, 22:35:15 »
В нас у класі (Харків, початок 80х) були, хто не вчив, зараз думаю - мабуть дійсно з цієї причини. Тоді я не цікавився якось, ну не вчить і не вчить.
Тільки чомусь мені пам'ятається, що не вчили мову, а літературу мали вчити, але це не точно.

Offline May Day

  • Hero Member
  • ******
  • Повідомлень: 7625
  • Karma: 5624
  • Стать: Жіноча
  • USA - Україна
Re: Мовне питання
« Reply #948 : Лютий 03, 2020, 22:49:30 »
Тільки чомусь мені пам'ятається, що не вчили мову, а літературу мали вчити, але це не точно.
Мали бути присутні на уроках як мені пам‘ятається. Всі мої однокласники, хто не вчив мову, на уроках літератури були присутні, але їх не запитували. Може щось і вчилося таким чином, потроху.
The best is yet to come.

Offline Ксеня

  • Global Moderator
  • *****
  • Повідомлень: 16065
  • Karma: 15389
  • Стать: Жіноча
  • Одеса
Re: Мовне питання
« Reply #949 : Лютий 04, 2020, 00:05:44 »
Как раз хотела тоже на эту тему написать - в моей донецкой школе и присутствовали, и оценки получали. И в аттестат в том числе. Та же история была с моей мамой - она приехала в Украину из Карелии после того, как дед вышел в запас (или в отставку, не знаю как правильно у кадровых военных это называется). Соответственно, была освобождена от изучения языка, но литературу изучала.
И, кстати, когда она в 1965 поступила в одесский университет, то преподавание большинства предметов велось на украинском. В концу ее обучения (1970) все было уже наоборот - практически все на русском.
Жизнь идет себе, как она и должна идти, то есть, хуже некуда. (с)

Offline Kaa

  • *****
  • Повідомлень: 3024
  • Karma: 4554
  • Стать: Чоловіча
  • Жидомоскальский укр
Re: Мовне питання
« Reply #950 : Лютий 04, 2020, 00:24:48 »
Мали бути присутні на уроках як мені пам‘ятається. Всі мої однокласники, хто не вчив мову, на уроках літератури були присутні, але їх не запитували. Може щось і вчилося таким чином, потроху.
Я присутним не був. І з мови і з літератури мене відпускали. Можливо це від шкіл залежало.
Praise the Lord and pass the ammunition
And we'll all stay free

Offline Solmir

  • *****
  • Повідомлень: 4650
  • Karma: 3532
  • Стать: Чоловіча
  • Киев
Re: Мовне питання
« Reply #951 : Лютий 04, 2020, 09:54:06 »
И, кстати, когда она в 1965 поступила в одесский университет, то преподавание большинства предметов велось на украинском. В концу ее обучения (1970) все было уже наоборот - практически все на русском.
Шелест и Щербицкий.

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35620
  • Karma: 23499
  • Стать: Чоловіча

Offline Milena

  • *****
  • Повідомлень: 8283
  • Karma: 3325
Re: Мовне питання
« Reply #953 : Лютий 05, 2020, 16:59:22 »
Шелест и Щербицкий.

Перед ними был Подгорный, и я во Львовском у-те "пережила" время Подгорный-Шелест (старая я!), когда русскоговорящие преподаватели по Истории кпсс, диамату и т.д. перешли на украинский, вот где зрелище было...

Offline Volf Ram

  • Hero Member
  • ******
  • Повідомлень: 26284
  • Karma: 20582
  • Стать: Чоловіча
  • Russia delenda est.
Re: Мовне питання
« Reply #954 : Лютий 06, 2020, 00:08:54 »
Цитувати (виділене)
• Сучасна українська мова налічує, відповідно до словника НАН України, близько 256 тисяч слів і віднесена до списку мов, які успішно розвиваються в даний час.

• За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська – 84% спільної лексики, далі йдуть словацька, польська і сербська (75%, 70% і 68% відповідно). Якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, з російською лише 11 .

• В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.

• 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.

• А найбільш древня згадка про українську мову у цілому була в 858 році. Після видання «Енеїди» Котляревського, вона була прирівняна до літературної. Івана Котляревського взагалі вважають засновником сучасної української мови.

• У 1917 - 1922 роках украінська мова була офіціїною мовою Далекосхідної Української Республіки "Зелений Клин".

• У 1918—1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

• Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва "руська мова".

• За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). У цьому окрузі проживає близько 5,5 мільйонів населеня, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. Українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних у даному районі.

• Украінска мова входить в список найкрасивіших мов світу. Найбільш вживана буква в українській мові — «п». І саме на цю букву починаються найбільша кількість слів. А на букву «ф» найменша.

• В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

• Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

• Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово "вороги" – "вороженьки".

• У алфавіті присутні два варіанти букви г. Знак, відповідний російській букві Гг, означає «південноруське хе». Знак у вигляді літери Ґґ означає «звичайне російське ге» (зустрічається, як правило, в запозичених словах).

• Кобзарі визнавали авторство лише Г.Сковороди і Т.Шевченка. Решта усні поетичні тексти цитувалися без вказівки авторства.

• Перший український підручник граматики і словник були опубліковані в 20-30 роках 19-го століття.
Helgi Sharp.

Offline com

  • *****
  • Повідомлень: 1651
  • Karma: 69
  • Стать: Чоловіча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #955 : Лютий 06, 2020, 19:26:26 »

Offline Чиби

  • *****
  • Повідомлень: 14727
  • Karma: 9219
  • Стать: Жіноча
  • Disce pati
Re: Мовне питання
« Reply #956 : Лютий 06, 2020, 20:22:17 »
А нащо дивитися відео про те, як російська мова вбиває алкоголь і тютюн?

Offline Volf Ram

  • Hero Member
  • ******
  • Повідомлень: 26284
  • Karma: 20582
  • Стать: Чоловіча
  • Russia delenda est.
Re: Мовне питання
« Reply #957 : Лютий 06, 2020, 20:50:47 »
Абажаю когда кремлёвские выкормыши учат нас кто украинец, а кто нет. :good:

Offline Eney

  • *****
  • Повідомлень: 35620
  • Karma: 23499
  • Стать: Чоловіча
Re: Мовне питання
« Reply #958 : Березень 02, 2020, 12:05:00 »
Цитувати (виділене)
виступ Віталія Портнікова на тему багатомовності Швейцарії. Відповідь на маніпулятивне запитання навіяне російською пропагандою.


Offline com

  • *****
  • Повідомлень: 1651
  • Karma: 69
  • Стать: Чоловіча
  • Львів
Re: Мовне питання
« Reply #959 : Квітень 09, 2020, 12:39:08 »
(Активне) вживання кількох мов затримує розвиток хвороби Альцгеймера в середньому на 4 роки в порівнянні з одномовними.
https://twitter.com/NeuroscienceNew/status/1248012541856342017

0 Користувачів і 3 Гостей дивляться цю тему.